Поліція оголосила підозру ефесбівцю, який керував фільтраційним табором у Запорізькій області

Дата: 29 Січня 2024
A+ A- Підписатися

Працівники Національної поліції ідентифікували та оголосили підозру 28-річному працівнику ФСБ РФ Яну Заневському. За інформацією слідства, він був куратором фільтраційного табору в Кам’янсько-Дніпровському відділенні поліції. 

За попередніми оцінками, під час окупації там утримували до сотні цивільних.

Про це повідомила Нацполіція. 

Слідчі Нацполіції встановили, що підозрюваний Ян Заневський з позивним Лад’я координував процес незаконного затримання цивільних з відкритою проукраїнською позицією. Він також організовував обшуки їхнього майна та влаштовував допити. Крім того, підозрюваний міг сам брати участь у побитті затриманих та імітації розстрілів.

Чоловіка підозрюють у воєнних злочинах, за що він може отримати до 15 років позбавлення волі.

Підозрюваний був причетний до фільтраційних заходів в інших областях України, що були під окупацією. Крім того, Ян Заневський – син В’ячеслава Заневського, начальника служби безпеки Віктора Януковича. За інформацією правоохоронців, 22 липня 2022 року Ян звернувся до свого батька з проханням допомогти вишукувати проукраїнських громадян, військовослужбовців ЗСУ та учасників АТО на тимчасово окупованих територіях Херсонської та Миколаївської областей.

Наприкінці квітня 2023 року В’ячеславу Заневському оголосили підозру в державній зраді.

Загалом у межах кримінальних проваджень, що пов’язані з незаконними позбавленнями волі та утриманнями на окупованих територіях, слідчі змогли встановити методики та інструменти, якими послуговуються росіяни для впровадження власної фільтраційної системи. Передусім такі дії спрямовані на моральний злам українців та подальше знищення української нації, наголошують поліцейські. 

Перший етап фільтрації на окупованих територіях – стаціонарні блокпости, піші та мобільні патрульні групи. Людей можуть зупинити задля перевірки документів, наприклад, та затримати без аргументації причин.

Якщо людину визнають лояльною до російської влади, її обліковують та видають паспорт. Тих, кого підозрюють у симпатії до України, відвозять до катівень.

Цивільних, які в утриманні пристають на бік окупантів, відпускають. Декому з таких людей видавали довідки, що вони пройшли фільтрацію. За даними правоохоронців, такі люди здебільшого одразу після звільнення виїжджають з окупації на підконтрольну Україні територію чи за кордон.

Тих затриманих, які не змінюють своєї позиції навіть після тортур, росіяни зазвичай перевозять до місць несвободи в окупації чи в Росії. Незаконно ув’язненим висувають надумані звинувачення, призначають реальні терміни покарання та переводять між різними колоніями.

За даними поліції, у кожному місці утримання цивільних заручників катують та утримують у нелюдських умовах.

Усього Національна поліція встановила 67 місць несвободи, де утримують українців, 42 з них – на території РФ.

Нагадаємо, правоохоронці виявили на деокупованих територіях понад 100 незаконних місць несвободи, де росіяни утримували та катували цивільне населення.

Як відомо, фільтрації, катівні та терор місцевого населення – це основні методи росіян, якими вони намагаються встановити свій режим в окупації. Крім того, вони активно залучають до роботи із затриманими колаборантів та загалом підживлюють культуру доносництва в окупації. Це, своєю чергою, руйнує соціальні зв’язки в громадах та унеможливлює об’єднання населення задля опору окупантам.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter