Офіс уповноваженого просить громадян повідомляти українським правоохоронцям про примусову паспортизацію в окупації

Дата: 05 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Офіс уповноваженого просить громадян повідомляти про примусову паспортизацію в окупації Міністерству внутрішніх справ, Службі безпеки України, Офісу генерального прокурора або Омбудсману. Правоохоронці документують такі злочини, вносячи дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

З таким закликом під час вебінару виступила начальниця відділу прав громадян на тимчасово окупованих  територіях (ТОТ) департаменту моніторингу додержання прав громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України, при Офісі Омбудсмана Тетяна Городенська, передає кореспондент видання ZMINA.

На фото: Валентина Потапова та Тетяна Городенська

В Офісі уповноваженого наголосили, що насильницька паспортизація є незаконною та не визнається в Україні й у світі, оскільки суперечить принципам та нормам міжнародного права і є порушенням Женевської конвенції щодо захисту цивільного населення під час війни.

Уповноважений системно фіксує факти примусової паспортизації громадян України з боку країни-агресора. 

Тетяна Городенська повідомила, що з травня 2023 року по листопад 2024 року Офіс омбудсмана зафіксував 148 звернень щодо примусової паспортизації громадян.

“Про такі факти ми інформуємо правоохоронні органи – Міністерство внутрішніх справ України, Службу безпеки України та Офіс генерального прокурора. Крім того, ми активно працюємо над захистом українських громадян, які перебувають на ТОТ не лише в частині примусової паспортизації. Уповноважений постійно привертає увагу до порушення прав наших громадян в окупації на міжнародному рівні, забезпечуючи висвітлення цієї проблематики. Також ми постійно закликаємо до посилення санкцій проти осіб та структур, причетних до організації та реалізації примусової паспортизації”, – сказала вона.

Звертаючись до правоохоронних органів громадянам потрібно вказати ім’я, прізвище, дата народження потерпілої людини, місце проживання, обставини, за яких потерпіла людина отримала російський паспорт (психологічний або моральний тиск, погрози, залякування тощо), дату звернення та дані для зв’язку.

Про факт примусової паспортизації може повідомити як сама потерпіла людина, так і її рідні.

Городенська закликала громадян не боятися повідомляти правоохоронцям про цей злочин. Вона пояснила, що на самих потерпілих громадян отримання російського паспорта жодним чином не позначається, адже держава Україна не визнає російські документи, отже, потерпілі не позбавляються українського громадянства. 

Нагадаємо, у квітні 2024 року автори аналітичного звіту “Паспортизація РФ в Україні” надали такі рекомендації міжнародній спільноті та українській владі:

  • визнати паспортизацію РФ спланованим злочином, який вона розпочала 2000 року;
  • ідентифікувати головних осіб, які ініціювали, організували та реалізували паспортизацію РФ на території України;
  • запровадити персональні санкції проти тих осіб, які мали стосунок до злочину паспортизації;
  • ініціювати заборони організацій РФ в інших країнах, зокрема Росспівробітництва, російських центрів, організацій співгромадян;
  • запровадити жорсткіші обмеження візового контролю для самих громадян РФ, які незаконно перетинають державний кордон України та масово переїжджають на тимчасово окуповані території України;
  • ініціювати видавання ордера на арешт головним ініціаторам та організаторам паспортизації РФ на території України, зокрема міністру МВС РФ;
  • ініціювати визнання міжнародною спільнотою паспортизації РФ як акту геноциду з боку РФ;
  • запровадити кримінальну відповідальність за агітацію та організацію отримання паспорта РФ громадянами України.
Нагадаємо, міністерства та державні органи України неодноразово висловлювали розуміння умов, за яких мешканці тимчасово окупованих територій (ТОТ) змушені брати російські паспорти. Відповідальність за це Україна покладає на російських посадовців, які проводять примусову паспортизацію жителів ТОТ, а не на самих фізичних осіб. 
 
Як відомо, вихід із громадянства України відбувається через спеціальну процедуру та відповідно до Закону “Про громадянство України”. Усі тимчасово окуповані Росією території є територією України, на яку поширюється українська юрисдикція та застосовуються норми міжнародного права. Видавання паспортів Російської Федерацією є нікчемною дією. 
 
Раніше Представниця Президента України в АРК заявила, що примусовою паспортизацією Росія “витісняє нелояльне населення і знищує зв’язок між тимчасово окупованим Кримом і рештою України”. У 2023 році Представниця Президента України в АРК Таміла Ташева пояснила, що мешканців Автономної Республіки Крим, які отримали після тимчасової окупації півострова громадянство Росії, не каратимуть за це. 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter