Офіс Омбудсмана з’їздив з моніторинговим візитом до табору російських військовополонених

Дата: 28 Березня 2023
A+ A- Підписатися

Офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини здійснив моніторинговий візит до табору військовополонених. 

Про це повідомив Омбудсман Дмитро Лубінець

Візит став відповіддю на доповідь Моніторингової місії ООН з прав людини, яка нещодавно випустила звіт, зокрема, щодо військовополонених. 

Голова місії Матильда Богнер на пресконференції в Києві казала, що експерти зі слів полонених росіян зафіксували жорстоке поводження з ними. Україна на відміну від Росії моніторам доступ до полонених надала. 

Лубінець, коментуючи ці дані, ще в день презентації доповіді казав, що ні Богнер, ні постійна координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун жодного разу під час особистих зустрічей не порушували питання поводження з російськими військовополоненими. 

“До того ж хотілося б почути беззаперечні факти та аргументи, на яких ґрунтуються висновки місії стосовно ймовірних порушень з боку української сторони”, – казав він. 

Під час моніторингового візиту, за словами Лубінця, перевіряли умови утримання, харчування, наявність медичного забезпечення та дотримання інших прав, гарантованих Женевськими конвенціями.

“Температурний режим у приміщеннях та розпорядок дня відповідає всім вимогам конвенції. Військовополонені мають право на зв’язок з рідними шляхом періодичних (по черзі) телефонних дзвінків, а також мають право на працю. Харчування здійснюється за загальновійськовою розкладкою продуктів. Медзабезпечення військовополонених – на високому рівні. У медичній частині є стоматологічний кабінет, флюорографічний апарат та апарат УЗД. А у вільний час військовополонені мають змогу переглядати новини або грати у футбол на території табору”, – перелічує Лубінець те, що мають військовополонені росіяни. 

 

Лубінець нагадав, що доступ до табору мають іноземні журналісти, які навіть під час моніторингу були там. 

“Телекомпанія ТF1 (Франція). Медійники скуштували харчі, які споживають російські військовополонені”, – говорить Омбудсман. 

Доступ до табору мають і російські журналісти

Водночас Лубінець додав, що у звіті ООН автори не розповідали про “позитивні факти” з українського полону. 

“Бодай про телефонний зв’язок з родичами. Адже українські полонені не забезпечені навіть таким правом і тривалий час не мають можливості поспілкуватися зі своїми рідними”, – нагадав він. 

Нагадаємо, що отримані ООН свідчення від українських військових, які пройшли через російський полон, дозволяють казати, що їх там катують.

Вдалося дізнатися про поранення ножем та з травматичної зброї, погрози зброєю, імітації страти, підвішування за руки та ноги, обпечення сигаретами, різні форми сексуального насильства, наприклад підтягування чоловіків за мотузку, прив’язану до геніталій, або роздягання під час погрози зґвалтувати.

Нещодавно звільнений торік з російського полону комбат “Азова” Олег Мудрак помер унаслідок зупинення серця. Після звільнення він був дуже виснажений. 

Водночас торік звільнений з українського полону росіянин удома на регіональному телебаченні розповів, як добре йому було в полоні, а тому сюжет довелося видаляти.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: