Одіозного суддю Чауса, який робив закрутки з хабарем, відправили до в’язниці на 10 років
Вищий антикорупційний суд визнав колишнього суддю Дніпровського райсуду Києва Миколу Чауса винним у хабарництві та відправив до в’язниці на 10 років, конфіскувавши майно засудженого.
Про це стало відомо з трансляції засідання ВАКС.
Вперше ім’я Чауса стало відомо українцям у травні 2009 року, коли колегія Дніпровського райсуду на чолі з ним на 10 років відправила до в’язниці Юрія Мосєєнкова. Чоловіка визнали винним в “умисному вбивстві”, спираючись лише на “явку з повинною”, яку з нього отримали після тривалих допитів силовиками.
Наступного разу ім’я судді фігурувало вже під час Революції гідності. Як розповідають активісти “Автомайдану”, Чаус незаконно позбавляв водійських прав активістів, наприклад так сталось із пенсіонером Костянтином Вельтищевим, автівка якого в день “вчинення правопорушення” взагалі не залишала території гаража. Чаус ці дані, ухвалюючи рішення, ігнорував.
У квітні 2015 року тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів затвердила висновок про порушення Чаусом присяги, втім і це не завадило йому працювати далі. Не завадив продовжувати ухвалювати рішення й той факт, що Чаус підпадав під люстрацію.
Одіозний суддя встиг зняти з розшуку ексрегіонала Юрія Іванющенка та арештувати Геннадія Корбана. Останнього підозрювали у створенні злочинної організації, привласненні коштів в особливо великих розмірах та викраденні людей. За інформацією джерел “Української правди”, в арешті Корбана нібито було зацікавлене оточення тодішнього президента Петра Порошенка.
Вже у 2016 році детективи Національного антикорупційного бюро України викрили Чауса на вимаганні та отриманні 150 тисяч доларів хабаря. Корупціонер поділив суму на дві частини та поховав у банки: одну поклав у 2-літрову та закопав біля паркана на ділянці дружини, а другу заховав у меншу банку в машині Toyota Land Cruiser Prado, офіційно записану на матір Чауса.
Того ж року Чаус втік з України до Молдови. Як уже потім з’ясують журналісти-розслідувачі, це вдалося йому, зокрема, завдяки допомозі керівника служби безпеки вищезгаданого експрезидента Порошенка. Він дав Чаусу паспорт громадянина Молдови, на якого той був схожий.
Повернувся Чаус до України у 2021-му, втім, як він це зробив, досі офіційно не відомо: у квітні того року невідомі викрали його в центрі Кишинева. Україна причетність до викрадення відкидала, але журналісти переконували у зворотному.
Судовий розгляд справи Чауса почали в листопаді 2021-го, але його захист затягував процес. Прокурорка САП Аліна Жовницька вимагала для підозрюваного 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна та із забороною обіймати певні посади строком три роки. Судді відправили його до в’язниці на 10 років, конфіскувавши майно та позбавивши права обіймати певні посади строком три роки.
Затримали Чауса одразу в залі суду. Він має право оскаржити вирок протягом 30 днів.
Нагадаємо, що суддя Євген Аблов, який дозволив розігнати Майдан у 2013-му, може отримати довічне утримання в 100 тисяч гривень щомісяця.