Німецькі дослідники прогнозують збільшення нового типу мігрантів з Росії

Дата: 13 Жовтня 2021
A+ A- Підписатися

Дослідники з Німеччини дійшли висновку, що до вже відомих груп мігрантів з Росії, які тікають від переслідувань влади, можуть доєднатись “атмосферні мігранти” – росіяни, на яких не тиснули особисто, однак які відчувають себе пригнічено через переслідування співгромадян та ситуацію загалом.

Такого висновку дійшли дослідники проєкту Quorum некомерційної організації Європейський обмін, орієнтованої на російськомовних виборців в Німеччині.

Фото: Anton Kardashov/Moskva News Agency

Дослідження проводили на основі п’яти інтерв’ю фахівців з міграції, офіційних даних статистичного агентства Росії, даних Міністерства закордонних справ Німеччини, статистичних даних міжнародних організацій, наукових статей дослідників про міграцію з РФ та інших країн, а також форумів емігрантів та потенційних емігрантів.

З кожним роком тиск російського уряду на громадянське суспільство посилюється, а тому багато росіян емігрують до Європейського Союзу та, як зазначають дослідники, особливо до Німеччиниі Імміграція до Німеччини, як пояснюють у досліджені, приваблює росіян широким вибором доступних еміграційних каналів. Вони включають не лише трудові контракти та імміграцію за візою для возз’єднання сім’ї, а й освітні програми (включаючи безкоштовне навчання в німецьких університетах англійською мовою) та програму «Блакитна картка». Оскільки Німеччина є частиною Дублінської угоди, статус біженця також доступний як опція. За останні 16 років влада в Росії змінила закони в такий спосіб, щоб, наприклад, розглядати мирні вуличні протести як злочин, а викривачів корупції називати екстремістами. 

Лише за останні три роки, як зазначають дослідники, кількість заяв про надання притулку в ЄС від громадян РФ складала 15 тисяч щорічно, однак наявна статистика, на їхню думку, не показує реальних масштабів, оскільки більшість мігрантів використовують незвичайні шляхи потрапляння до країн.

“Багато приїжджають до Німеччини для навчання чи роботи з наміром згодом отримати статус постійного проживання. Хоча в найближчому майбутньому кількість мігрантів збільшиться, ЄС не має стратегії боротьби з цими подіями”, – пояснюють вони.

Акція протесту у січні поточного року у російському Владивостоці. Силовики витіснили людей на лід Амурської затоки. Фото: VL.ru

Людей, які їдуть з Росії, умовно поділили на три групи: 

  • біженці та шукачі притулку;
  • політичні мігранти;
  • атмосферні мігранти.

До перших віднесли тих росіян, яких влада переслідує, зокрема через приналежність до певної етнічної групи, релігійної спільноти, або через сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність. До “політичних”, на думку дослідників, слід зарахувати росіян, на яких прямо впливають політично мотивовані суди, насильство та погрози з боку силовиків, або які очікують політичних переслідувань, оцінюючи досвід оточення.

Щодо третьої категорії, то вони, за оцінкою дослідників, ймовірно, є найбільшою групою з тих росіян, які покинули батьківщину через політично мотивовані переслідування, однак які не вважають, що на їхнє рішення вплинули політичні події. Вивчення цього питання є новим явищем, за яким, на переконання авторів дослідження, слід уважно спостерігати:

“Ці люди не зазнають політичних переслідувань і не зазнають тиску. На їхнє рішення про міграцію значно більше впливають такі емоційні стани, як безнадійність, апатія та незадоволення. Атмосферні мігранти належать до російського середнього класу. Вони освічені, добре заробляють та володіють кількома мовами. Вони переконані, що найближчим часом у Росії нічого не зміниться, і тому вирішили жити за кордоном”.

Нагадаємо, що після проведення виборів до Державної думи у Росії, на яких голосували жителі окупованого Криму та ОРДЛО, правозахисники закликали новообраних депутатів скасувати репресивні закони та відновити парламентський контроль над виконавчою владою. 

Напередодні виборів тиск лише посилився: частину росіян обмежили в праві обиратися до вищого законодавчого органу, низку медіа та людей визнали “іноземними агентами”, а деякі опозиціонери були змушені тікати за кордон.

Фотографія обкладинки: Yuri Smityuk/TASS

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: