Найбільші світові технологічні компанії прагнуть переконати ЄС пом’якшити правила регулювання штучного інтелекту
Найбільші світові технологічні компанії прагнуть переконати Євросоюз запровадити більш м’які підходи до регулювання штучного інтелекту (ШІ), щоб уникнути багатомільярдних штрафів.
Про це повідомила інформаційна агенція REUTERS.
“Акт про ШІ”, перший у світі комплексний набір правил для цієї технології, у ЄС на законодавчому рівні поговорили у травні 2024 року. Однак наскільки суворо вони виконуватимуться, досі не зрозуміло.
Згідно з інформацією джерела REUTERS, Євросоюз запросив компанії, науковців та інші зацікавлені сторони для допомоги у створенні відповідного кодексу, і вже отримав майже тисячу заявок для участі в цьому процесі.
Цей “Кодекс практики” не буде юридично обов’язковим, коли набере чинності наприкінці 2025 року, одна стане керівництвом для компаній щодо дотримання правил. Ті з гравців у сфері ШІ, хто заявить про відповідність закону, але ігноруватиме кодекс, можуть зіткнутися з правовими проблемами.
Серед позицій, які намагаються врегулювати, – питання щодо використання контенту без дозволу для навчання моделей, що може порушувати авторське право. З цим, зокрема, стикнулися компанії OpenAI і Stability AI. Згідно з положеннями “Акта про ШІ”, вони повинні надавати “докладні резюме” даних, використаних для навчання їхніх моделей.
Деякі лідери бізнесу стверджують, що такі резюме повинні містити мінімум інформації для захисту комерційної таємниці. Водночас інші наполягають, що автори контенту мають право знати, чи використовували їхні роботи без дозволу.
У повідомленні REUTERS уточнили, що заявки на участь у програмі розробки “Кодексу практики” подали такі технологічні гіганти, як Google і OpenAI. Водночас до процесу хочуть долучитися й неприбуткові організації, включно з Access Now і Mozilla Foundation.
Так, Максиміліан Ганц із Mozilla Foundation переконаний: якщо вони не будуть пильними, “великі гравці можуть спробувати зменшити важливі вимоги до прозорості”.
Нагадаємо, що Європейський парламент 13 березня 2024 року ухвалив закон про штучний інтелект – Artificial Intelligence Act (АІ). За нього проголосували 523 депутати, 46 – проти, ще 49 утрималися.
Головною метою документа є захист фундаментальних прав, демократії, верховенства права та стійкості довкілля від штучного інтелекту з високим ризиком, а також водночас прискорення інновацій та утвердження провідної ролі Європи в цій сфері.
Указані регуляторні правила запроваджують зобов’язання для використання ШІ на основі його потенційних ризиків та рівня впливу.