Медіа довіряють менше ніж половина українців – опитування
Телебаченню, радіо, газетам та онлайн-медіа як джерелам інформації довіряють менше ніж половина українців – 47%, а найбільш надійними вважають родину та друзів (85%).
Такі дані наведені у щорічному дослідженні USAID-Internews “Українські медіа, ставлення та довіра у 2024 році”, яке презентували в “Укрінформі”.
Минулого року медіа довіряли 55% учасників опитування. Основні причини зниження довіри, за даними дослідників, недостовірність, упереджена подача новин та нестача фактів при висвітленні інформації.
При цьому рівень довіри до інформації загальнонаціональних інтернет-видань порівняно з минулим роком знизився незначно – з 56% до 51%, телебаченню довіряють 46% респондентів (у 2023 році 49%). Довіра до соцмереж впала з 59% до 55%.
До інформації на радіо довіра навпаки зросла: 2023 року цей показник був 28%, 2024-го – 30%. Збільшилась довіра також до друкованих медіа – з 16% у 2023 році до 23% у 2024-му.
Водночас своїм колегам по роботі та навчанню довіряють 60% респондентів, йдеться у дослідженні.
На третьому місці за рівнем довіри – Генеральний штаб Збройних сил України та Міністерство оборони. Проте цей показник знизився порівняно із минулим роком – з 80% до 63%.
Скоротилась також кількість тих, хто довіряє інформації від Офісу президента України: 69% – це показник минулого року, 44% – нинішнього.
Пресслужбі Кабінету Міністрів у соцмережах у 2023 році довіряли 59% респондентів, в нинішньому – 41%.
Інформації від місцевої влади довіряють 41%, минулого року цей показник складав 53%, йдеться в дослідженні.
Дослідження “Українські медіа, ставлення та довіра у 2024 році” проведено дослідницькою компанією InMind на замовлення міжнародної неприбуткової організації Internews Network, що реалізує “Медійну програму в Україні” за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Під час дослідження було опитано 3 тисячі респондентів у містах України з населенням 50 000+ у Київській, Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській та Чернівецькій областях. Похибка вибірки не перевищує 2,5%.
Методи опитування – очні інтерв’ю, а також фокус-групи та інтерв’ю з такими групами українців: жителі невеликих населених пунктів, розташованих поблизу бойових дій; внутрішньо переміщені особи; військовослужбовці Збройних сил України; українці, які перебувають у Польщі, Німеччини, Чехії, Італії, Іспанії, Литві, Латвії, Естонії, Великій Британії, Ірландії, Нідерландах, Румунії та Болгарії; мешканці тимчасово окупованих територій та/або територій, де точаться активні бойові дії (Луганська, Донецька, Запорізька й Херсонська області).
Інтерв’ю та фокус-групи проводилися з травня до липня 2024 року.