Країни ЄС та Британія закликали Україну ратифікувати Стамбульську конвенцію

Дата: 25 Листопада 2021
A+ A- Підписатися

Представництво ЄС в Україні, Oфіс Ради Європи в Україні разом з посольствами Бельгії, Канади, Хорватії, Кіпру, Чеської Республіки, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Угорщини, Італії, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Португалії, Румунії, Словенії, Іспанії, Швеції, Швейцарії та Великобританії, а також іншими європейськими інституціями, закликали ратифікувати Стамбульську конвенцію. 

Про це повідомили у Раді Європи.

Учасниці цьогорічного Маршу жінок у Києві. Фото: Настя Конфедерат

Заяву зробили до Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, що відзначають 25 листопада, та кампанії 16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства. Автори, посилаючись на дослідження зокрема ЮНІСЕФ, нагадують, що 67% жінок в Україні зазнавали психологічного, фізичного чи сексуального насильства з боку партнера чи іншої особи, починаючи з 15-річного віку. Водночас найчастіше винуватцями є саме статеві партнери. 

“Наведені цифри не відображають вплив пандемії COVID-19, яка посприяла загостренню усіх чинників, що призводять до насильства щодо жінок і дівчат, включаючи безробіття та бідність, і посилила дію багатьох із першопричин, таких як гендерні стереотипи та згубні соціальні норми”, – зазначають вони.

У ЄС та Великобританії підкреслили, що ратифікація Стамбульської конвенції спонукатиме Україну вживати подальших кроків, аби запобігти насильству над жінками, захистити жертв, притягувати до відповідальності винних і, загалом, прийняти комплексну політику для припинення домашнього насильства. Ключовим у цьому питанні, як вважають автори заяви, є сприяння гендерній рівності та боротьба з гендерними стереотипами та сексизмом.

“Значна частина винних не вважають власну насильницьку поведінку злочином. Вони радше сприймають її як «нормальну», звинувачують жертву в провокуванні такої насильницької та образливої поведінки та не визнають свою провину”, – нагадують вони. 

Попри ратифікації Стамбульської конвенції європейські партнери закликають Україну ратифікувати й Конвенцію № 190 про викорінення насильства, у тому числі гендерно зумовленого насильства, та домагань у сфері праці, прийняту ще у 2009-му Міжнародною організацією праці:

“Звинувачення жертви та складність доведення домагань у суді є найбільшими перешкодами в боротьбі із сексуальними домаганнями на робочому місці. Ми визнаємо, що (сексуальні) домагання, гендерні стереотипи та сексизм на роботі, як і гендерне насильство щодо жінок є вирішальними факторами, які стримують жінок не лише в кар’єрному зростанні, але й у всіх аспектах життя”. 

Фото: Amnesty International

У травні минулого року електронна петиція на сайті президента України із закликом ратифікувати Стамбульську конвенцію набрала необхідну для розгляду кількість голосів. Цьогоріч до президента Зеленського активістки направили вже другу таку петицію. 

Очільник країни обіцяв внести до парламенту відповідний законопроєкт про ратифікацію, однак наголошував, що зробити це зможе після того, як Міністерство закордонних справ подасть відповідну пропозицію.

Проти ратифікації документа в Україні виступають так звані поборники традиційних цінностей та Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій (ВРЦіРО). 2017 року вони звернулися до тодішнього голови Верховної Ради Андрія Парубія та очільниці Комітету з питань соціальної політики Людмили Денісової з офіційними заявами про те, що поняття “гендер” загрожує українській сім’ї, попри думки експертів з цього приводу. 

Згодом Верховна Рада ухвалила закон про запобігання та протидію домашньому насильству та закон, що мав би допомогти реалізувати положення Стамбульської конвенції. Однак з його тексту вилучили поняття “гендер”, “гендерна ідентичність”, “гендерно зумовлене насильство”, “гендерні стереотипи” та “сексуальна орієнтація”.

Нардепки, які намагались повернути до тексту ці поняття, пояснювали, що конвенція ґрунтується на розумінні того, що в основі насильства щодо жінок, включаючи домашнє, є гендерна нерівність, та що забезпечення рівності між жінками та чоловіками є ключовим елементом у запобіганні та викоріненні цього явища.

Нагадаємо, що минулого року, попри свою позицію щодо Стамбульської конвенції, Рада церков виступила проти домашнього насильства.

Фотографія обкладинки: Emil Filtenborg and Stefan Weichert

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: