Кожна п’ята дитина в Україні втратила близького родича чи друга через війну
Кожна п’ята дитина в Україні за три роки з початку повномасштабної війни втратила близького родича чи друга.
Такі дані дослідження ЮНІСЕФ.

Минулий рік, як кажуть дослідники, став смертоноснішим для дітей, ніж минулі два.
Так, у 2024-му кількість жертв серед неповнолітніх зросла на 50%, й мова йде лише про офіційно відомі випадки смертей. Минулий рік став смертоноснішим й для цивільних загалом, адже кількість жертв зросла на 30%, як раніше підраховували в ООН.
Серед обставин, пов’язаних з війною та бойовими діями, які могли стати джерелом стресу та переживань у підлітків, опитані, окрім втрати родичів та друзів, називали:
- економічні труднощі (63%);
- участь родича чи друга у бойових діях (59%);
- споглядання боїв (55%);
- споглядання поранених чи загиблих (31%).
Дослідники помітили, що дівчата відчувають позитивні емоції набагато рідше за юнаків, крім того, частка тих, які відчувають позитивні емоції, неухильно зменшується з віком. Також дівчата частіше, ніж хлопці, відчувають себе самотніми – 25% дівчат більшість часу або завжди відчувають самотність, а серед хлопців цей показник 17%.

Загалом серед підлітків за рік відчуття самотності спіткало 74% опитаних.
Майже половина (44,4%) зазначила, що виїхали з місця свого проживання: за межі України – кожен восьмий опитаний (12,2%), у межах України – майже кожен третій (32,2%).
Попри усе, кажуть автори дослідження, українські підлітки “демонструють доволі високу життєстійкість і спроможність успішно протистояти негараздам воєнного часу”. Переважна більшість відчуває себе впевнено у здатності впоратися з особистими проблемами.
При цьому показники, що характеризують тривожність і відчуття самотності, у 2023 році не перевищували аналогічних показників опитування 2018 року.
“Феномен життєстійкості підлітків в умовах війни заслуговує на окреме вивчення”, – кажуть в ЮНІСЕФ.
Нагадаємо, що правоохоронці розслідують близько трьох тисяч воєнних злочинів російських військових проти українських дітей. Українські посадовці вже висловлювали думку, що постраждалими від війни слід вважати всіх дітей у країні.
Внаслідок російської агресії понад тисячу дітей втратили батьків, а ще тисячі росіяни депортували до Росії. Там їм змінюють документи, піддають пропагандистському обробленню, змушують плести маскувальні сітки для російських військових, відправляють до російських сімей, наприклад, колишніх силовиків, а деяких відправляють до таборів, де до них ставляться як до тварин.
Війна в Україні, як вважають у ЮНІСЕФ, штовхає ціле покоління дітей “до краю прірви”.