104 осіб підозрюють у воєнних злочинах, 8 справ передано до суду – Венедіктова на зустрічі з комісією ООН

Дата: 09 Червня 2022
A+ A- Підписатися

Українські правоохоронні органи вже встановили 104 підозрюваних у скоєнні воєнних злочинів в Україні та передали до суду вісім справ. Також наразі вже  три судові вироки по цих справах.

Про це генеральна прокурорка Ірина Венедіктова повідомила під час зустрічі з членами Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування злочинів військових РФ в Україні.

Фото: Ірина Венедіктова

За її словами, серед фокусів уваги розмови з комісарами та слідчими, зокрема робота українських національних органів правопорядку та правосуддя та міжнародного юридичного фронту з розслідування та переслідування злочинів, які вчиняються під час повномасштабної агресії РФ проти України.

“Дуже важливо, що Комісія зараз на нашій землі і збиратиме правду про війну в Україні: докази злочинів, порушень прав людини, міжнародного гуманітарного права. Її звіт на Генасамблеї ООН та Раді ООН з прав людини буде ключем для розуміння всього світу про жахи і звірства, які кояться в центрі Європи у 21-му столітті. Тож ми готові допомогти Комісії інформацією і даними та всіляко сприяти її роботі”, – написала вона. 

Комісія підняла питання масштабів незаконного переміщення людей, сексуальнього насилля та обмеження свободи слова на окупованих територіях, а також питання дотримання прав військовополонених.

Як відомо, члени Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні здійснять свою першу місію з 7-го до 16 червня. До комісії входять Ерік Месе з Норвегії, Джасминка Джумхур із Боснії та Герцеговини та Пабло де Грейффа з Колумбії. Очільником комісії є Месе, який в минулому був суддею Європейського суду з прав людини, президентом Міжнародного кримінального трибуналу по Руанді та колишнім суддею Верховного суду Норвегії.

За понад тиждень комісари мають відвідати Львів, Київ, Харків та Суми, де спілкуватимуться з переселенцями, представниками влади та громадянського суспільства, аби “отримати інформацію з перших вуст про ймовірні порушення та утиски прав людини й міжнародного гуманітарного права”.

15 червня члени комісії проведуть пресконференцію, а у жовтні поточного й у березні наступного року представлять свої напрацювання Генеральній Асамблеї та Раді з прав людини ООН. 

Як повідомляла ZMINA, станом на 100-й день повномасштабного вторгнення правоохоронці зафіксували понад 22,5 тисячі злочинів, які скоїли росіяни. Зареєстровано 15 446 злочинів агресії та злочинів війни. Більшість стосується порушення законів та злочинів війни. Крім того, зареєстровано також 7 232 злочини проти національної безпеки.

Як відомо, наступного тижня в Україні запустять спеціальну інформаційну систему під назвою “Книга катів”, де публікуватимуть дані російських військових, які вчиняли воєнні злочини. Вона є однією з основ не тільки відповідальності безпосередніх виконавців воєнних злочинів – солдатів окупаційної армії, але й їхніх командирів.

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter