Караїми планують заснувати свій представницький орган в Україні
Караїми хочуть заснувати свій представницький орган в Україні за аналогією з Меджлісом кримськотатарського народу.
Про це “Крим.Реалії” розповіла засновниця Спілки караїмів України Олена Арабаджі.
Вона повідомила, що представницький орган хочуть заснувати, щоб наша держава реалізовувала Закон “Про корінні народи України”.
“Чому це важливо? Тому що з нами тепер розмовлятимуть не як з окремими особами, а з нами розмовлятимуть як із представниками корінного народу України”, – пояснила Арабаджі.
За переписом населення 2001 року, в Україні мешкало 1 200 караїмів.
Нагадаємо, в Україні 23 липня набрав чинності закон про корінні народи. Президент Володимир Зеленський 21 липня підписав ініційований ним документ, який Верховна Рада ухвалила 1 липня 2021 року.
Корінним народом, згідно із законом, слід вважати “автохтонну етнічну спільноту, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови і культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоусвідомлює себе корінним народом України, становить етнічну меншість у складі її населення і не має власного державного утворення за межами України”. До таких зарахували кримських татар, караїмів та кримчаків.
Корінні народи України та їхні представники мають право, колективне та індивідуальне, на повне володіння всіма правами людини та основоположними свободами, визначеними в Статуті Організації Об’єднаних Націй, Загальній декларації прав людини, Декларації ООН про права корінних народів та в міжнародних договорах, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою, а також передбаченими в Конституції та українських законах.
Окрім цього, корінним народам України гарантують правовий захист від будь-яких дій, спрямованих на:
- позбавлення ознак етнічної належності та цілісності як самобутніх народів, позбавлення культурних цінностей;
- виселення або примусове переміщення з місць компактного проживання в будь-якій формі;
- примусову асиміляцію або примусову інтеграцію в будь-якій формі;
- заохочення або розпалювання расової, етнічної чи релігійної ненависті, спрямованої проти них.