ЄСПЛ розгляне справи двох українських журналістів щодо доступу до інформації

Дата: 06 Квітня 2018
A+ A- Підписатися

Справи журналістів Андрія Романенка і Дмитра Бондаря пройшли всі судові інстанції в Україні і готуються до оскарження в Європейському суді з прав людини.

Про це повідомляє “Доступ до правди”.

Андрій Романенко, координатор Мережі громадського контролю “Дій!”, звернувся до ПАТ “Державний ощадний банк України” із запитом про надання публічної інформації, а саме копій всіх договорів (з усіма додатками), що були укладені між ПАТ “Державний ощадний банк України” та ТОВ “Сучасні платіжні рішення”.

Проте “Державний ощадний банк України” повідомив запитувача, що він не є розпорядником публічної інформації, запитувана інформація є комерційною таємницею, а отже, запит не підлягає задоволенню. Справа розглядалася у скороченому письмовому провадженні. Відповідач письмових пояснень по суті позову не надав, повідомляє “Доступ до правди”.

Суд у процесі розгляду кваліфікував запит як звернення і дійшов висновку, що інформація, яка запитувалася позивачем, не є публічною, а також становить комерційну таємницю. Натомість запитувач наполягав на застосуванні ч. 5 ст. 6 ЗУ “Про доступ…”, згідно з якою “не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно”.

Апеляційна скарга на це рішення задоволена не була. Запитувач готує позов до ЄСПЛ. Справу веде адвокат Олександр Бурмагін (ГО “Платформа прав людини”).

У травні 2015 року журналіст Дмитро Бондар разом із оператором прийшли без попередньої акредитації на відкрите засідання зборів суддів господарського суду Рівненської області, де мали обирати голову суду. До зали їх не пустили. Наступного дня журналіст написав запит на доступ до публічної інформації і попросив надати йому протокол зборів суддів. У протоколі зазначалося, що перед початком зборів було поставлено на голосування питання про надання згоди на відеозйомку, але судді проголосували проти.

Журналіст оскаржив протиправні дії суду та його голови до адміністративного суду. Але суди всіх інстанцій у позові відмовили, зокрема й через те, що “збори суддів мали право відмовити в проведенні відеозйомки”.

Така аргументація порушує вимоги статті 10 Європейської Конвенції. Тому, на думку адвоката Людмили Опришко (ГО “Платформа прав людини”), яка веде цю справу, вона має хороші перспективи для розгляду в ЄСПЛ, пише “Доступ до правди”.

Підтримку обом справам буде надано в рамках проекту “Ефективний юридичний захист свободи слова в Україні”, який виконується за фінансової підтримки Media Legal Defence Initiative.

Нагадаємо, 7 лютого Європейський суд з прав людини зареєстрував заяву редакторки сайту “Доступ до правди” Лесі Ганжі проти України. Редакторка судиться зі Службою безпеки України щодо отримання доступу до публічної інформації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: