Яценюк просуває “пивний законопроект”, який порушить права дітей на охорону здоров’я – експерти

Дата: 17 Червня 2015
A+ A- Підписатися

Депутати різних фракцій, громадські активісти та експерти засудили спроби уряду Арсенія Яценюка пом’якшити законодавство, яке регулює продаж, рекламу алкогольних виробів, та закликали парламент вжити заходів, аби убезпечити дітей від вживання алкоголю.

З 1 липня усі напої, які містять етиловий спирт у понад 0,5% об’ємних одиниць, будуть відноситись до категорії алкогольних напоїв. З цього періоду пиво вважатиметься алкогольним напоєм і це означатиме, що на нього розповсюджуватимуться усі норми законодавства, які регулюють алкогольну галузь. Так, наприклад, виробникам доведеться купувати ліцензію на оптову та роздрібну торгівлю, що дозволить поповнити місцеві бюджети. Також розповсюджуватимуться обмеження на рекламу, спонсорство та продаж. З 1 липня пиво можна буде продавати у місцях, площа яких більше 20 кв. м.

“Ми багато боролись, особливо в попередньому скликанні, аби пиво прирівняли до алкоголю, бо це була абсурдна ситуація. Пиво розпивали, де завгодно, скільки завгодно. За це не несли жодної відповідальності. Продавати можливо було і в садочках, і в школі. І це залежало тільки від моральних якостей продавців, а не від законодавчого обмеження”, – передає слова позафракційного депутата Михайла Головка кореспондент Центру інформації про права людини.

Однак за ініціативи прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка в парламенті був зареєстрований законопроект №2971, яким хочуть дозволити спонсорство заходів широкого спектру та відмінити низку регуляцій, під які пиво потрапляє з 1 липня як алкогольний напій.

“Дуже сумно, що сьогодні уряд ініціює знову чергові преференції для пивників, тобто для лобістів пива, які хочуть заробляти на здоров’ї нації. Як відомо через пиво зазвичай залучається молодь до вживання більш міцних напоїв”, – каже Михайло Головко і додає, що “пивне лоббі” потужне і знаходиться в уряді, в кожній фракції парламенту і навіть в комітетах Верховної Ради.

Виробники пива мали півроку перехідного періоду для того, аби розпочати працювати за новими правилами, зокрема й оформити нові ліцензії, кажуть експерти Реанімаційного пакету реформ.

Водночас Європейський план дій щодо скорочення шкідливого вживання алкоголю 2012-2020 р.р., прийнятий 53 країнами-членами Європейського регіону ВООЗ, наполягає на необхідності законодавчих обмежень, здатних убезпечити молодь від вживання алкоголю.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про права дитини, ратифікованою Україною в 1991 році, діти мають право розвиватись, а держава зобов’язана забезпечити виживання й здоровий розвиток дітей.

У 2011 році Комітет ООН з прав дитини рекомендував Україні забезпечити виконання на практиці норм, які забороняють продаж дітям алкоголю та тютюну, а також ліквідувати причини, з яких діти п’ють, палять та вживають наркотики.

Також експерти дитячого Фонду ООН ЮНІСЕФ кажуть, що подальшої уваги потребує формування в підлітків та молоді відповідального ставлення до власного здоров’я в тісній співпраці з батьками, викладачами та іншими фахівцями навчального закладу.

Експерти ЮНІСЕФ також наполягають на проведенні моніторингу та оцінки ефективності виконання вже прийнятих законодавчих актів, наказів, постанов щодо заборони вживання алкоголю в громадських місцях, а також включити показники поширеності вживання психоактивних речовин серед дітей та підлітків до Загальнодержавної програми “Здоров’я – 2020: український вимір”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter