Human Rights Watch підтверджує, що поліція Чечні катувала і принижувала десятки геїв та бісексуалів

Дата: 26 Травня 2017
A+ A- Підписатися

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch підтверджує, що поліція в російському регіоні Чечні затримувала, катувала і принижувала десятки чоловіків – геїв та бісексуалів – навесні 2017 року в “очевидній спробі викреслити їх з чеченського суспільства”.

Про це йдеться у доповіді HRW, опублікованій 26 травня.

У доповіді “У них довгі руки, і вони знайдуть мене. Облава на геїв в Чечні навесні 2017 г.”, яка має 42 сторінки, зокрема, зазначено, що “боротьба проти геїв” тривала з кінця лютого до щонайменше початку квітня, і що наказ про це було отримано від посадових осіб Чечні.

Правозахисники кажуть, що спікер парламенту Чечні Магомед Даудов “зіграв, мабуть, ключову роль в забезпеченні і схвалення чеченським керівництвом початку чистки”.

Більшість жертв тортур, з якими розмовляли представники Human Rights Watch повідомили, що чули від поліцейських згадки про Даудова і накази, які він нібито давав щодо насилля над гомосексуалами.

Троє з опитаних потерпілих казали, що бачили Даудова в неофіційних місцях утримання в Грозному і Аргуні, де були здійснені зловживання.

За даними правозахисників, “чистка” представників нетрадиційної сексуальної орієнтації розпочалася в Аргуні, за приблизно 18 кілометрів від Грозного, в останній тиждень лютого.

Директор програми Human Rights Watch з прав ЛГБТ-спільноти Грем Рід каже, що більшість жертв затримували і катували протягом декількох днів або навіть тижнів. Деякі, ймовірно, загинули, а деякі були заарештовані.

“Всі жертви постраждали від повторного побиття…Співробітники служби безпеки били їх ногами, поліпропіленовими трубами і палицями”, – йдеться в доповіді. Правозахисна організація стверджує, що під час катувань у Чечні також використовувались електрошокові пристрої.

Рід також наголошує, що жертви, які покинули Чечню після звільнення, залишаються в небезпеці в інших регіонах Росії, бо їм погрожують.

“Ті, хто пережив важкі випробування в Чечні, опинилися поміж двох вогнів: їм доводиться одночасно шукати порятунку і від влади Чечні, і від можливої розправи з боку своїх родичів.  Російським чиновникам необхідно враховувати граничну вразливість постраждалих і їхній виправданий страх подавати скарги на дії силовиків”, – зазначив Грем Рід.

У HRW наполягають, що влада повинна вжити додаткових заходів для захисту жертв, свідків і їхніх найближчих родичів.

Крім того, організація закликала міжнародну спільноту тиснути на Москву, зокрема, через постійні запити про хід розслідування.

Європейський Союз, США та інші демократичні країни також мають забезпечити притулок жертвам чистки, які шукають притулку в безпечних країнах, зазначається у доповіді.

Кремль спочатку заперечував зловживання у Чечні щодо представників нетрадиційної сексуальної орієнтації, але через міжнародний тиск кілька федеральних відомств почали розслідування, вказує Юлія Горбунова, дослідник Human Rights Watch у Москві.

Президент Росії Володимир Путін, за словами Горбунової, пообіцяв поговорити з генеральним прокурором і міністром внутрішніх справ з цього приводу.

За її словами, керівництво Чечні заявило, що готове до співпраці у федеральних розслідуваннях, але рішуче заперечує саме існування геїв в Чечні.

Нагадаємо, російська “Новая газета” вперше повідомила про масові переслідування геїв у Чечні в квітні. Повідомлялося про затримання понад 100 геїв, деякі з яких були убиті.

Повідомляється, що чоловіків піддали тортурам та іншим видам жорстокого поводження, змушуючи їх розкрити інформацію про інших відомих їм представників ЛГБТІ-спільноти. “Нова газета” стверджувала, що перевірила інформацію про щонайменше трьох чоловіків, які були вбиті викрадачами. Однак її джерела стверджували, що таких убивств було більше.

Влада Чечні тоді заперечила цю інформацію.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: