Громадські організації звинувачують Авакова у маніпуляціях та використанні мови ворожнечі

Дата: 26 Вересня 2016
A+ A- Підписатися

Громадські правозахисні організації обурені висловлюваннями міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова по відношенню до переселенців. Міністра звинувачують у маніпуляціях цифрами та фактами і використанні мови ворожнечі.

Про цей йдеться у спільній заяві, ініційованій організацією благодійний фонд “Восток-SOS” і підписаній рядом інших правозахисних організацій, зокрема, Асоціацією українських моніторів з дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів,  Харківським інститутом соціальних досліджень та Центром інформації про права людини. 

Автори заяви посилаються на розміщений 23 вересня на сайті МВС матеріал, в якому Aрсен Аваков закликав Верховну Раду підтримати законопроект про кримінальні проступки.

На переконання організацій, у своєму поясненні щодо факторів, які впливають на зростання рівня злочинності в країні, Аваков, навів маніпулятивні та дискримінаційні тези стосовно осіб, що виїхали з території Донецької та Луганської областей через військовий конфлікт:

“За роки війни у Київ заїхало близько мільйона біженців-мігрантів з території Донбасу. По всій країні від двох до трьох мільйонів осіб створюють також певну проблематику. Це важко контролювати у статистиці”, – цитує Авакова прес-служба МВС.  

Водночас правозахисники вважають, що використання очільником МВС терміну “біженці-мігранти” стосовно мешканців сходу нашої країни, що вимушені були через агресію Російської Федерації та збройний конфлікт покинути власні домівки та стати внутрішньо переміщеними особами, є ознакою або непрофесіоналізму міністра, або його юридичної безграмотності, або нерозуміння природи переміщення та наслідків конфлікту в цілому. 

“Публічно заявивши, що переселенці винні у “загостренні криміногенної ситуації”, міністр не навів жодних доказів наявності причинно-наслідкового зв’язку між процесами вимушеного  переселення значної кількості осіб зі сходу нашої країни та загальною тенденцією зростання злочинності”, – зазначено у заяві.

На думку її авторів, такі висловлювання міністра є нічим іншим як використанням мови ворожнечі, яка створює штучну відмінність між громадянами України в залежності від місця їхньої реєстрації, а тому є неприпустимою для посадової особи такого рівня.

Крім того, у заяві наголошують, що міністр внутрішніх справ повинен знати різницю між поняттями “біженець” та “внутрішньо переміщена особа”. Адже, відповідно до Конвенції ООН про права біженців, під поняттям “біженець” розуміється особа, яка в силу певних, цілком обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, релігії, громадянства, належності до певної соціальної групи чи політичних переконань, перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни внаслідок таких побоювань, і не має певного громадянства, знаходиться поза країною свого попереднього проживання не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок таких по­боювань. Водночас, згідно зі ст. 1 ЗУ “Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб”, внутрішньо переміщеною особою (ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Тож громадяни не можуть бути біженцями в своїй країні, а особи, що виїхали “з території Донбасу”, є внутрішньо переміщеними, і використання поняття “біженці” щодо них є, по меншій мірі, некоректним. Якщо тільки міністр не хотів підкреслити, що Донбас не є частиною України.

Автори заяви також звертають увагу на те, що у своєму виступі Аваков відверто маніпулює цифрами. Численність ВПО у Києві станом на липень 2016 року за даними Департаменту соціальної політики міста Києва складає 138 566 осіб проти заявлених мільйона, а загальна численність ВПО по Україні за офіційними даними Міністерства соціальної політики України  на 19 вересня 2016 року – 1 703 932 особи проти трьох мільйонів, вказаних у заяві міністра.

Щодо злочинності, то на думку правозахисників, рівень її в країні дійсно зростає, однак основною причиною цьому є соціально-економічна криза, яка загострюється, в тому числі,  внаслідок збройного конфлікту на сході України. Не є і не можуть бути причиною цьому ані внутрішньо переміщені особи, ані біженці.

Згідно з даними кримінальної статистики, яку веде Генпрокуратура України, окремо облік даних щодо кількості та видів злочинів, вчинених внутрішньо переміщеними особами, не здійснюється. Є великий сумнів стосовно того, що Нацполіція чи МВС самостійно обліковують злочини, вчинені громадянами, які перемістилися із Луганської та Донецької областей.

Таким чином, інформація, якою апелює міністр, не відповідає дійсності, а лише показує некомпетентність чиновника та сприяє роз’єднанню українського суспільства, підтримує напругу між внутрішньо переміщеними особами та приймаючою громадою, адже прирівнює всіх переселенців до потенційних злочинців. Зокрема, саме через такі виступи переселенці стикаються із додатковими труднощами за місцем їхнього тимчасового перебування. Наприклад, із небажанням здавати в оренду житло, надавати кредити тощо.

“Це неприпустимо та обурливо, коли міністр внутрішніх справ, посадова особа такого рівня, вживає термін “біженці-мігранти” щодо мешканців нашої країни, які вимушені тікати від війни. Тим більше ця фраза викликає обурення, бо ці слова міністра ніяким чином не ґрунтуються ані на статистиці (бо подібна статистика не ведеться правоохоронцями), ані на спеціальних дослідженнях, які б показали причинно-наслідковий зв’язок між масовим переміщенням всередині країни та збільшенням рівня злочинності. Мова ворожнечі – а саме це використовує пан Аваков – розпалює ненависть та “перетворює” усіх переселенців на потенційних злочинців. Чи цього ми очікуємо, коли кажемо, що Україна єдина?”, – говорить у коментарі Центру інформації про права людини координаторка правового напрямку “Восток-СОС” Альона Луньова.

Громадські організації, автори заяви, вимагають від міністра внутрішніх справ Арсена Авакова: або публічно надати докази, які б підтверджували озвучені ним та опубліковані на офіційному сайті МВС дані щодо внутрішньо переміщених осіб, або оприлюднити спростування інформації щодо зв’язку між зростанням рівня злочинності в Україні та збільшенням кількості внутрішньо переміщених осіб, які вимушені були тікати зі своїх домівок у Луганській та Донецькій областях від війни. 

Заяву підписали:

Олександра Дворецька, голова Правління Благодійного фонду “Восток-SOS”

Вадим Пивоваров, Виконавчий директор Асоціації українських моніторів з дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Денис Кобзін, директор Харківського Інституту Соціальних Досліджень

Валерій Новиков, голова правління Луганського обласного правозахисного центру “Альтернатива”

Максим Буткевич, Ірина Федорович, співкоординатори Проекту “Без кордонів” ГО “Центр Соціальна Дія”

Галіна Койнаш , Харківська правозахисна група 

Володимир Щербаченко, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив

Володимир Шевченко, голова Тернопільскої правозахисної групи

Тетяна Печончик, Центр інформації про права людини 

Вячеслав Ліхачов, Група моніторинга прав національних меньшинств

Олександр Степаненко, ГО “Гельсінська ініціатива-ХХІ”

Микола Козирєв, Громадський комітет захисту конституційних прав

Марія Ясеновська, ХОФ Громадська Альтернатива

Вікторія Бабій, ХОГО “Молодіжна Правозахисна Група – Харків”

Руслана Бурова, ГО МАРТ

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: