“Ганьба роботі МКЧХ!”: родини військовополонених провели мирну акцію
12 вересня, у четвер, у Києві відбулася конференція, присвячена 75-річчю Женевських конвенцій, під час якої експерти та представники правозахисних організацій обговорили питання імплементації міжнародного гуманітарного права в Україні. Тим часом під стінами будівлі, де проходив захід, родини військовополонених, безвісти зниклих та цивільних провели власну акцію.
Про це повідомляє журналістка видання ZMINA.
Учасники та учасниці акції звинуватили Міжнародний Комітет Червоного Хреста у бездіяльності та закритості. Мітингувальники вигукували: “Ганьба!”, “Почуйте нас!”, “Допоможіть нам!”.
Акцію відвідав блогер Володимир Золкін, який напередодні закликав рідних військовополонених взяти у ній участь. На його думку, представників МКЧХ необхідно постійно “смикати”, щоб вони почали працювати. За словами блогера, не всі родини знали про те, що можна записатися на особисту зустріч з одним з представників МКЧХ.
Тож Золкін вважає, що такі акції потрібно організовувати частіше.
“Чи потрібні такі акції? МКЧХ – це міжнародна гуманітарна організація, яка має мандат на відвідування військовополонених у російських в’язницях. Вони отримують за це гроші. Але на 2024 рік нуль відвідувань. Тут мало зібратися від 5 до 10 тисяч людей, щоб перекрити центр Києва. А який варіант ще є?” – підкреслив він.
За інформацією мітингувальників, коли представники МКЧХ відвідують російські вʼязниці, вони особисто спілкуються з усіма увʼязненими. Але при цьому вони не можуть їм пояснити, чому кількість підтверджених полонених є настільки малою.
Також захід відвідав колишній військовополонений й захисник острова Зміїний Владислав Задорін. Він розповів, що у семи місцях несвободи, де його утримували росіяни, він не бачив жодного представника МКЧХ.
“Є дисциплінарний батальйон в Муліно. Це приклад для військовополонених. Туди приїжджає Червоний Хрест. Я це знаю, тому що там знаходився мій товариш. Він телефонував рідним через ЧХ. Вони ходили у військовій формі, жили за військовим режимом. У них були телевізори, телефони, шампуні… Тобто все, що потрібно для утримування”, – каже чоловік.
Задорін вважає, що у дисбатах умови утримування відрізняються, оскільки ними керують військові. Натомість більшість українців знаходяться у вʼязницях, які підпорядковуються Федеральній службі виконання покарань.
Наприкінці акції до присутніх вийшла Наталія Єпіфанова, голова громадської організації “Вояцький визвіл”, яка повідомила, що вчора МКЧХ запросив деяких голів спільнот на сьогоднішню панельну дискусію. Під час заходу родини нагадали їм про їхню бездіяльність.
“Ми говорили, що МКЧХ має активніше працювати. Ми донесли до них все, що ви хочете їм сказати. Представники Червоного Хреста виправдовувались. Я вважаю, що ми маємо частіше ходити до них та вимагати підтвердження про місцеперебування рідних”, – додала Єпіфанова.
Також до мітингувальників вийшли представники МКЧХ і запропонували родинам провести окрему зустріч: “Зараз з нами немає наших колег, які б могли з вами поспілкуватися. Тому ми пропонуємо зустрітися окремо і відповісти на всі ваші питання”.
За словами членкині обʼєднання “Родини захисників ЧАЕС” Валентини Ткаченко, в Україні російським військовополоненим дозволяють спілкуватися з рідними та обмінюватися листами. Таким чином наша держава дотримується Женевських конвенцій і не перешкоджає роботі МКЧХ. На території РФ організація такої змоги не має, оскільки країна-агресор ігнорує будь-яке міжнародне законодавство.
Тож члени обʼєднання “Родини захисників ЧАЕС” вирішили долучитися до акції, щоб змусити МКЧХ дослухатись до їхніх вимог. Зокрема, представників комітету закликали стежити за тим, щоб українські військовополонені отримували якісне харчування та належну медичну допомогу.
“Оскільки МКЧХ нікому не звітує, а лише архівує ці всі справи, то це несправедливо. Одні дотримуються, а інші ні. До одних ставляться як до людей, а до інших – ні. Нас не влаштовує, що організація, яка ні перед ким не звітує, під час своєї роботи приймає певну сторону. Ми хочемо, щоб Червоний Хрест виконував свої функції повною мірою”, – каже жінка.
Раніше, у День пам’яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, родини полонених морських піхотинців влаштували протест під стінами київського офісу Міжнародного комітету Червоного Хреста, вимагаючи від організації результатів у питанні повернення їхніх близьких.
Біля установи зібралося чимало людей. Присутні рідні полонених тримали фото своїх близьких, плакати, українські прапори з найменуваннями бригад і скандували: “Ганьба!”, вимагаючи від представників МКЧХ вислухати їх та почути від них відповіді на поставлені запитання. Зокрема про те, чому більшість сімей не має жодної інформації про місцеперебування та стан їхніх рідних.
Співкоординаторка Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова назвала цей протест “вироком всій системі міжнародного права і міжнародних організацій”.
А під час пресконференції “Повернути означає врятувати” Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець зазначив, що протягом 10 років Міжнародний комітет Червоного Хреста не може отримати доступ до російських в’язниць, де утримують українців.
Тим часом речник місії МКЧХ в Україні Олександр Власенко заявив, що Міжнародний комітет Червоного Хреста нікого не критикує, а лише заохочує обидві сторони конфлікту дотримуватися міжнародних законів. Завдяки цьому організація зберігає можливість отримати хоч якийсь доступ до військовополонених. Тим паче, що МКЧХ дотримується принципів неупередженості та нейтральності.
Нагадаємо, Міжнародна федерація Червоного Хреста вирішила не призупиняти членство Російського Червоного Хреста в організації, попри можливі порушення правил нейтральності, виявлені низкою міжнародних медіа.
Рішення ухвалили за підсумками чотириденного засідання в Женеві. Керівництво МФЧХ вирішило не призупиняти членство РЧХ, попри виявлені раніше журналістами порушення, а лише створити наглядовий орган і закликати РЧХ “опрацювати виявлені виклики й заявлені порушення” доброчесності.
Міжнародна федерація каже, що російська організація нібито “співпрацювала з нею протягом всієї перевірки”, а сама федерація не виявила доказів багатьох звинувачень. У федерації порекомендували провести тренінг із принципів Червоного Хреста для всього особового складу РЧХ.
Таке рішення розкритикували українські посадовці, назвавши це слабкою реакцією на серйозні звинувачення.