Двом незаконним “суддям” загрожує до 12 років в’язниці за депортацію кримчан з окупованого півострова – Прокуратура АРК

Дата: 06 Листопада 2023
A+ A- Підписатися

Прокуратура Автономної Республіки Крим і Севастополя скерувала до суду ще два обвинувальні акти щодо незаконних “суддів” у тимчасово окупованому Криму, причетних до депортації жителів півострова.

Про це інформує пресслужба відомства

Слідчі встановили, що після військової операції РФ із захоплення Криму ці “судді” почали працювати в незаконно створених Євпаторійському та Армянському “міських судах Республіки Крим”.

“Судді” достовірно знали, що з 2014 року громадяни України, які мешкають на півострові, мають статус осіб, які перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права. Всупереч цьому вони ухвалили рішення про видворення українців з Криму”, – мовиться в повідомленні Прокуратури АРК.

Там додали, що незаконні дії були мотивовані нібито відсутністю дозвільних документів і недотриманням правил перебування на території РФ.

Однак жодні додаткові дозволи окупаційної адміністрації РФ у Криму для проживання громадян України на тимчасово окупованій території півострова за національним законодавством не передбачені.

Прокуратура АРК та м. Севастополя

У відомстві зазначили, що це є серйозним порушенням вимог ст. 49 Конвенції про захист цивільного населення 1949 року, яка забороняє незалежно від мотивів здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

Дії суддів кваліфікували як порушення законів і звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

Санкція статті передбачає до 12 років позбавлення волі.

У повідомленні прокуратури не називають імен та прізвищ суддів, проте посадовець, який не був уповноважений розмовляти з медіа і захотів залишитись анонімним, повідомив Крим.Реалії, що йдеться про Венеру Ісроїлову (Venera Isroilova) та Ірину Захарову (Iryna Zakharova, Irina Zakharova).

У березні 2023 року Дарницький районний суд Києва заочно засудив до десяти років в’язниці незаконну “суддю”, що причетна до депортації кримчанина з території тимчасово окупованого Криму.

Нагадаємо, з початку тимчасової окупації Криму Росія проводить агресивну політику колонізації півострова. Із 2014-го до 2021 року до Криму, за різними оцінками, незаконно переселилися від 600 тисяч до мільйона громадян Російської Федерації. Водночас десятки тисяч громадян України змушені були виїхати з Криму через “отруйну” атмосферу на півострові та політичні репресії, від яких найбільше потерпають кримські татари та українці.
 
Також як інструменти такої політики примусового видворення окупаційна влада використовує власне міграційне законодавство і законодавство про адміністративні правопорушення та незаконно створені на півострові підконтрольні їй “суди”.
 
Як відомо, видворення країною-окупантом цивільного населення з окупованої території є воєнним злочином. Правозахисники та фахівці з міжнародного права пояснюють, що з моменту тимчасової окупації на території АР Крим і міста Севастополя діє правовий режим міжнародного збройного конфлікту та підлягають застосуванню закони і звичаї війни, що передбачено нормами міжнародного гуманітарного права, зокрема ст. 42 Гаазького положення 1907 року та  ст. 2 IV Женевської конвенції “Про захист цивільного населення під час війни”.
 
Українська влада анонсувала плани з деокупації Криму. Також вона неодноразово закликала громадян Росії, які незаконно оселилися в тимчасово окупованому Криму, покинути півострів, допоки є така можливість.
 
Під час саміту Кримської платформи в серпні 2022 року президент Володимир Зеленський висловив переконання у квітучому майбутньому Криму після його деокупації.
 
Представництво президента України в Автономній Республіці Крим оприлюднило детальну інструкцію, що робити цивільним під час бойових дій у Криму та деокупації півострова.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter