Як діяти цивільним під час бойових дій у Криму та деокупації півострова

Дата: 06 Вересня 2022
A+ A- Підписатися

Офіс президента України просить кримчан бути готовими до деокупації півострова. Громадян закликають стежити за оголошеннями органів влади України стосовно дотримання рекомендацій під час заходів з деокупації.

Повний список рекомендацій оприлюднило Представництво президента України в Автономній Республіці Крим. 

Керченський міст

У представництві президента наголошують, що з початку тимчасової окупації Криму Росія перетворювала півострів на суцільну військову базу й абсолютно нехтувала безпекою цивільного населення.

“Україна цінує життя власних громадян та свідомо не завдає ударів по об’єктах цивільної інфраструктури, але ми звертаємося до громадян України та просимо потурбуватися про базові заходи безпеки. Територія Криму буде деокупована, тож важливо підготуватися до різних сценаріїв розвитку подій, дотримуватися правил безпеки та допомагати ЗСУ”, – йдеться в повідомленні відомства. 

 

Далі наводимо повний список рекомендацій Представництва президента України в АРК.

Як, коли і якими шляхами евакуюватися кримчанам

Майте план дій і зберігайте спокій, принаймні намагайтеся: паніка губить, а не рятує.

Якщо ви живете в районі розміщення постійних або мобільних військових об’єктів окупанта, слід виїхати якомога швидше подалі від них. Евакуюватися потрібно не під час, а до початку бойових дій.

Просимо не користуватись “евакуаційними маршрутами” окупантів, щоб не стати заручниками Росії у війні проти України чи щитом для ворожої армії. 

Враховуйте можливість виникнення заторів на виїзді з населеного пункту. Радимо пересуватися в межах Кримського півострова до безпечніших на час ведення бойових дій районів. Місцевість біля незаконно зведеного “кримського мосту” не є безпечною.

У разі евакуації з населеного пункту пов’яжіть на транспортний засіб з усіх боків білу тканину, напишіть на задньому та бокових вікнах яскравими літерами слово “ЛЮДИ” (якщо везете дітей – “ДІТИ”).

Як обирати безпечне укриття в Криму

Війська країни-окупанта, відступаючи, можуть чинити воєнні злочини. Увесь світ у цьому переконався – тож у разі бойових дій у вашому місті залишайтеся, будь ласка, в укриттях.

За інформацією представництва, багато бомбосховищ окупованого півострова не облаштовано, закрито чи просто завалено сміттям. Тож варто не довіряти заявам окупаційних адміністрацій, а краще самостійно потурбуватися про свою безпеку. Заздалегідь підготуйте укриття зі спальними місцями, на вхідні двері яскравою фарбою нанесіть слово “ЛЮДИ”.

Не ховайтесь у звичайних підвалах і приміщеннях, які не обладнані як укриття. Водночас зважте на те, що під укриття підійдуть цокольні та підвальні приміщення будинків, підземні паркінги, підземні переходи. Найбезпечніші з них ті, які мають декілька виходів (один з них за межами будівлі). 

Сховище – це герметична споруда для тривалого перебування людей у разі надзвичайної ситуації. Щоб знайти сховище, шукайте позначки “Укриття” чи “Об’єкт цивільного захисту”. Якщо немає – вимагайте від окупаційних адміністрацій обладнання сховищ.

Якщо у вас є домашні улюбленці, підготуйте для них переноску, намордник, повідець, корм, улюблену іграшку і воду на кілька днів. Потурбуйтеся про них, не залишайте напризволяще в зачиненому будинку.

Заздалегідь повідомте рідних і близьких про місце розташування укриття, в якому плануєте перебувати в разі бойових дій у вашому місті.

Тримайте телефон зарядженим, але будьте готові, що окупанти можуть вимкнути зв’язок. Узгодьте з близькими, зокрема, можливі альтернативні засоби комунікації та місце зустрічі або перебування.

Ознайомтеся з порядком надання першої медичної допомоги. Ви маєте бути підготовлені.

На документах або окремому папері зазначте групу крові та можливі алергічні реакції на окремі медичні препарати, наявні у вас хвороби (цукровий діабет тощо). Також запишіть необхідні адреси та контакти близьких.

Як підготувати екстрену валізу

На час надзвичайної ситуації, евакуації, перебування в укритті вам потрібно мати екстрену валізу. У ній мають бути такі речі. 

Оригінали та копії ваших українських документів. Якщо маєте дітей – їхні також.

Гроші (зніміть готівку заздалегідь) або банківські картки міжнародних систем Mastercard / Visa. 

Аптечка: запас необхідних вам ліків щонайменше на тиждень з описом способу застосування та дози, сухий і медичний спирт, дві пари гумових рукавичок, клапан із плівкою для проведення штучного дихання, засоби для зупинення кровотечі (турнікет, кровоспинний бинт із гемостатичним засобом), марлеві серветки різних розмірів і нестерильні марлеві бинти, еластичні бинти з можливістю фіксації, пластирі різних розмірів, травматичні ножиці для розрізання одягу на потерпілому, великий шматок тканини (для фіксації кінцівки постраждалого), антисептичні засоби (дезінфекційний засіб для рук, спиртові серветки). 

Запаси їжі та води з розрахунком щонайменше на тиждень (якщо можливо – на кількох осіб). Краще візьміть те, що можна їсти без попереднього оброблення й не займе багато місця, висококалорійні продукти довгого зберігання.

Змінний одяг, предмети особистої гігієни.

Ліхтарик, заряджений павербанк, радіоприймач, сигнальні пристрої, компас, годинник.

Компактний набір інструментів (мультитул), виделка, ложка, ніж, пакети для сміття, блокнот, олівець, нитки, голки, сірники, запальнички.

На випадок відімкнення зв’язку майте паперову карту місцевості або офлайн-мапу (завантажуйте Google maps, а не 2Gis – це російська програма).

Коли перебуваєте в укритті, діліться своїми запасами з тими, хто цього потребує. Після закінчення бойових дій українська влада забезпечить цивільне населення необхідною гуманітарною допомогою.

Якщо маєте автівку чи інший транспортний засіб, заправте повний бак і майте в запасі додаткову каністру пального.

Як поводитися під час бойових дій 

Під час обстрілів і боїв у жодному разі не підходьте до вікон. Якщо не встигли сховатися в укриття – застосуйте правило двох стін: ховайтеся в передпокої, коридорі чи тамбурі.

Під час вуличних боїв не залишайте укриття, уникайте будь-яких контактів з окупантами.

Не торкайтеся трупів російських солдатів та будь-яких предметів, які блокують дороги. Не забувайте: під час відступу окупанти мінують усю територію, навіть тіла власних солдатів.

У жодному разі не беріть до рук зброю та не вдягайте камуфляж чи одяг у цих кольорах, якщо ви цивільна особа: так ви ризикуєте стати мішенню та втратите статус захищеної цивільної особи згідно з міжнародним гуманітарним правом.

Дочекайтеся появи підрозділів Збройних сил України, виконуйте їхні рекомендації. На запитання з укриттів відповідайте голосно та чітко, накази виконуйте точно та неухильно, не провокуйте дискусії запереченнями – важлива кожна хвилина.

Не забувайте, що ворог може переодягнутися в українську форму, щоб ввести в оману населення чи певним чином дискредитувати ЗСУ. Будьте пильними: українські військові не коять теракти та не прикриваються місцевим населенням.

Якщо вам відомо про місце перебування окупантів – негайно повідомте про це Збройні сили України чи через спеціальні боти: https://t.me/evorog_bothttps://t.me/krymbavovna_bot  або https://t.me/stop_russian_war_bot.

Довіряйте лише офіційним джерелам інформації української держави – окупанти можуть навмисно вводити цивільне населення в оману, закликати евакуюватися чи виходити зі своїх будинків.

***

Для громадян Росії, які незаконно в’їхали на територію України в Криму, представництво надало єдину рекомендацію – якнайшвидше залишити Крим уже зараз.

 Фото обкладинки з телеграм-каналів окупованого півострова

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter