До 2028 року кількість дітей в інтернатах має зменшитися на 30%: у Мінсоцполітики розповіли деталі стратегії

Дата: 30 Січня 2025
A+ A- Підписатися

До 2028 року кількість дітей, які отримують інституційний догляд та виховання, планується скоротити на 30%.  У сімейних формах виховання мають зростати 95% дітей, позбавлених батьківського піклування.

Про цілі, передбачені Стратегією забезпечення права дітей на зростання в сімейному оточенні, повідомили у Мінсоцполітики.

Фото: Unsplash

Наприкінці 2024 року уряд України затвердив Стратегію забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні на 2024–2028 роки. Документ ґрунтується на принципах деінституалізації, які прийняті в європейських країнах. Проведення реформи деінституалізації для дорослих та дітей є зобовʼязанням України на шляху вступу до ЄС.

Очікується, що за успішної реалізації стратегії до 2028 року в Україні будуть досягнуті такі цілі:

  • 95% дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, зростатимуть у сімейних формах виховання;
  • на 30% зменшиться число дітей, які отримують інституційний догляд та виховання порівняно з показниками 2023 року; для дітей до 3 років цей показник складатиме 80%;
  • на 30% більше дітей з інвалідністю та/або з особливими освітніми потребами отримуватимуть у громадах соціальні, медичні і освітні послуги.

У рамках Стратегії визначені шість стратегічних цілей. Перша стратегічна ціль передбачає підвищення спроможності сімей з дітьми здійснювати виховання дітей та забезпечувати безпечне та сприятливе для їхнього розвитку середовище.

Зокрема, передбачається надання фінансової, матеріальної допомоги та підвищення батьківської спроможності з виховання дітей. Також – забезпечення участі усіх дітей з особливими освітніми потребами або інвалідністю у житті громади на рівні з однолітками. Йдеться про забезпечення доступу до соціальних послуг дітей та сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах або можуть у такі обставини потрапити. Діти, які залишилися без батьківського піклування, у тому числі діти з інвалідністю, отримуватимуть тимчасовий догляд та виховання в умовах, наближених до сімейних.

Друга стратегічна ціль – створити умови для зростання в сімейному оточенні дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у тому числі дітей з інвалідністю.

Третя – забезпечити зростання у сімейному оточенні тимчасово переміщених (евакуйованих), примусово переміщених, депортованих дітей, а також дітей з тимчасово окупованої території, районів з бойовими діями, які повернуті чи евакуйовані в безпечні регіони України, та їх інтеграція в життя громади.

Четверта ціль передбачає дотримання прав та інтересів дітей під час реформування інтернатів, збереження та спрямування ресурсів таких закладів для підтримки дітей та сімей з дітьми у громадах. 

П’ята – забезпечити можливості дітей та осіб, які мають досвід альтернативного догляду та виховання, налагоджувати соціальні відносини, що сприяли б їхній успішній інтеграції у життя громад. Зокрема, передбачається підготовка таких дітей та молоді віком від 14 до 23 років до самостійного життя у громадах. Також – реалізація права дітей, які мають досвід альтернативного догляду та виховання, на самостійне життя у громаді та надання можливостей для їх самореалізації.

Шоста – створити організаційно-правові умови для забезпечення реалізації цієї стратегії.

Нагадаємо, що щороку в Україні до інтернатних закладів потрапляють тисячі дітей, які з різних причин не проживають у сім’ях. Раніше ZMINA писала, які зміни необхідні, щоб діти не потрапляли до інтернатів та як працює підтримка сімейних форм виховання та сімей, в яких є ризик вилучення дітей. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter