З центру рекрутингу у Москві на війну в Україну відправили понад півсотні громадян Китаю – розслідування

Дата: 11 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

З червня 2023-го по травень 2024 року з пункту відбору на військову службу за контрактом у Москві на війну в Україну відправили щонайменше 51 громадянина КНР. 

Про це дізнались журналісти російського видання “Важливі історії”. 

Ілюстраційне зображення російського та китайського військових під час навчань у 2018 році. Фото: asiatimes.com

Контрактники з-поміж громадян Китаю приходили підписати угоду з армією РФ регулярно щомісяця, а найбільше таких було у липні 2023 року, коли завербували вісьмох. Серед контрактників зустрічаються родини, наприклад 38-річна Мінлян Ван і 43-річний Даочен Лі.

Про масштаби залучення громадян Китаю до армії РФ лише з одного центру у Москві стало відомо завдяки документам, що опинились у розпорядженні журналістів. Об’єднавши цю інформацію з даними прикордонників, розслідувачі дізнались, що китайські контрактники прилітали до Москви незадовго до того, як піти до пункту відбору.

Лише в одному випадку з понад півсотні між двома подіями пройшло шість місяців. 

Наймолодшому з контрактників у списку 20 років, а найстаршому — 51 рік. Серед них є загиблі на фронті та нагороджені командуванням, наприклад 38-річний Лінь Пань, який отримав відзнаку за евакуацію поранених окупантів у районі Бахмута на Донеччині. 

Ілюстраційне зображення. Фото: China Plus News

Частина контрактників з Китаю повернулась на батьківщину та тепер розповідає про свій досвід у соцмережах. Один з таких 41-річний Цзяньвей Лі

За його словами, з моменту появи на полі бою до смерті у контрактників може проходити в середньому 8–10 годин, а за два тижні на фронті його підрозділ просунувся на 100 метрів, втративши десятки солдатів, тіл яких не забирали. 

“Ось чому на полі бою не можна нікому довіряти, включаючи товаришів по службі. У Китаї ми не маємо таких проблем. Наші китайські військові, як брати — вони можуть навіть пожертвувати життям, щоб врятувати тебе. Але поза Китаєм ти можеш розраховувати лише на себе”, – розповідає він. 

Нещодавно ЗСУ полонили на Донеччині двох бійців з КНР: одного завербували ще у Китаї, а другий підписав контракт під час “туристичної поїздки” у Росію. Україна заявляла, що знає про участь у війні в Україні на боці РФ кількох сотень громадян Китаю.

Офіційно китайська влада каже, що закликає своїх громадян уникати участі у війні, а дані двох полонених в Україні перевіряє.

Нагадаємо, що на початку поточного року ЗСУ полонили на фронті північнокорейських солдатів, які воювали на боці РФ. Один з них уже попросив притулку в Південній Кореї.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter