Депутати можуть розглянути законопроект про санкції за “популяризацію терористів” цього тижня

Дата: 04 Грудня 2018
A+ A- Підписатися

Народний депутат Іван Вінник запропонував парламенту внести до порядку денного проект закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного простору” № 9275, який надає Верховній Раді України виключне право виносити на розгляд РНБО пропозиції щодо застосування санкцій до ЗМІ. 

Про це в коментарі Громадському повідомив сам Іван Вінник.

На початку листопада група народних депутатів, серед яких Іван Вінник, Оксана Білозір, Олена Матузко, Тетяна Чорновол та інші, зареєстрували в парламенті проект закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного простору” №9275. Автори документа пропонують надати Верховній Раді України виключне право виносити на розгляд РНБО пропозиції щодо застосування санкцій до засобів масової інформації та запропонували вважати елементами тероризму надання “інформаційної підтримки терористичним організаціям, незаконним збройним формуванням, іншим суб’єктам, які здійснюють, беруть участь чи сприяють терористичній діяльності, окупації території України, збройній агресії проти України”. Така підтримка, на думку депутатів, може полягати у створенні або поширенні інформації, що підтримує, пропагує, популяризує чи позитивно їх висвітлює.

“Я не ставив на меті повністю врегулювати інформаційну сферу, але нам потрібно розмежувати свободу слова і пропаганду”, – так прокоментував депутат Вінник доцільність внесення законопроекту на розгляд.

Іван Вінник

Одразу після оприлюднення тексту документа правозахисники з коаліції “За вільний інтернет” звернули увагу, що визначення “інформаційної підтримки” тероризму, яка є приводом застосування санкцій, допускає довільне тлумачення:

“Практично будь-яка згадка незаконних формувань може вважатися їхньою популяризацією і прирівнюватися до терористичної діяльності. Законопроект не містить процедури і чітких критеріїв оцінки, за якими діяльність медіа буде вважатись терористичною”.

Також, за словами експертів, українське законодавство вже передбачає законні механізми реагування на заклики до насильницької зміни конституційного ладу України, пропаганди війни, дискримінації чи іншого незаконного контенту в українських засобах масової інформації:

“Підтримка законопроекту є недоцільною та небезпечною. Коаліція “За вільний інтернет” закликає народних депутатів не голосувати за включення, а ініціаторів проекту – відкликати його”, – йдеться у звернені активістів на сайті коаліції.

Сім років тому міжнародна правозахисна організація Freedom House у своєму рейтингу Freedom on the net визначала Україну як абсолютно вільну за рівнем свободи в інтернеті. У звіті за 2012 рік наша країна посідала в 25-те місце, а у 2017 році – 45-ту позицію. Востаннє в травні цього року указом президента в Україні заблокували 192 сайти

Окрім цього, влада намагається ввести цензуру в інтернеті за допомогою різних законопроектів, що мають дозволити силовикам позасудове блокування інтернет-ресурсів. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter