Чому служба з протидії домашньому насильству “Поліна” допомагає не всім

Дата: 05 Грудня 2017
A+ A- Підписатися

У Нацполіції поки немає можливості запровадити єдиний номер для “Поліни”. Через це не вдається обробити всі виклики постраждалих від домашнього насильства.

Про це Андрій Ткачов, старший інспектор з особливих доручень Департаменту патрульної поліції, повідомив у коментарі “Громадському радіо”.

“Окремий номер для самої “Поліни” виділити ми не можемо, бо у нас по Україні 700 відділів поліції. Загальний номер — 102. Якщо не встигає 102 обробити всі виклики, то ще один номер працюватиме навіть гірше”, — зазначає він.

Але навіть, якщо жертві вдалося викликати поліцейських на місце події, то група “Поліни” вже може виїхати на інший виклик. Якщо ж насильство сталося вночі, то у притулки постраждалого чи постраждалу не зможуть поселити, пояснює Ткачов.

“По-перше, кризових центрів або шелтерів мало. По-друге, приймають туди лише з 9 до 18. Уночі поліції нікуди відвезти жертву. Максимально, що ми може застосувати, наприклад, до кривдника, це адміністративне затримання на три години”, — каже він.

Ще одна проблема – нестача поліцейських, зазначає поліцейський з мобільної групи “Поліна” Сергій Герасимчук. Зараз це особливо відчутно – у холодні пори року викликів стає більше, бо дозвілля часто проводять вдома і конфлікти частішають.

Раніше стало відомо про випадок, коли киянка, яку бив чоловік, не змогла викликати поліцію, бо не було вільного оператора. Пізніше її подруга телефонувала на гарячу лінію організації “Ла Страда-Україна”, однак там її переадресували до поліції.

У “Ла Страді” зауважують: в організації лише консультують, а не надають притулки, тому реагувати на домашнє насильство повинна, насамперед, поліція. І додають: створити єдиний номер для постраждалих недостатньо, потрібна комплексна державна допомога – зокрема, центри для допомоги постраждалим мають бути в кожному регіоні, а влада має ратифікувати Стамбульську конвенцію, яка криміналізує домашнє насильство.

У поліції наголошують: найперше, що повинна зробити жертва домашнього насильства – звернутися до відділку. Якщо постраждалий чи постраждала викликає правоохоронців на місце події, спочатку приїжджає найближчий черговий наряд патрульної поліції. Коли ж вони з’ясовують, що було домашнє насильство, то викликають мобільну групу “Поліна”, пояснює Андрій Ткачов.

До групи входить дільничний офіцер поліції, інспектор ювенальної превенції, коли у родині  є дитина, та слідчий, якщо є підозри на кримінальне правопорушення. Через день з групою також їздить соцпрацівник.

Співробітники “Поліни” на місці вивчають обставини конфлікту, спілкуються з жертвою та правопорушником, допомагають скласти заяву до суду. Також можуть порадити, де шукати притулку, якщо потрібно десь тимчасово пожити, каже Ткачов. Жертву можуть поселити у центри соціально-психологічної допомоги. Тут надають притулок на три місяці.

З червня пілотні мобільні бригади з протидії домашньому насильству “Поліна” працюють у Дарницькому районі Києва, Малиновському районі Одеси та у місті Сєвєродонецьку Луганської області. У листопаді в поліції заявили, що бригади запрацюють також у Дніпропетровській, Донецькій, Львівській та Хмельницькій областях, а також розширяться на нові райони Києва та Одеси.

До поліцейських відділків, де працює “Поліна” надійшло загалом 1451 звернення про домашнє насильство. У 22 випадках було порушено кримінальні провадження.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: