Більшість членів ВРП можуть скласти повноваження, бо мають пройти перевірку на доброчесність
Більшість членів Вищої ради правосуддя заявили про готовність скласти повноваження через оголошення про початок оцінювання на доброчесність одразу 14 з них.
Про це повідомили у ВРП.
Оцінювання має провести Етична рада, склад якої сформували наприкінці минулого року попри чисельні намагання зірвати цей процес. Спочатку Рада суддів не підтримала жодного із запропонованих кандидатів, а згодом узагалі запропонувала змінити ухвалений закон про порядок призначення членів ВРП, який й містить норму щодо створення нового органу.
Експерти вказували, що в такий спосіб намагаються блокувати судову реформу.
Члени ВРП, які заявили про готовність скласти повноваження, вважають призначення перевірки щодо них Етичною радою недотриманням норм закону:
“Члени Вищої ради правосуддя … вважають для себе неприйнятною участь у процедурах оцінювання, ініційованих Етичною радою. Враховуючи, що Етичною радою такі процедури, попри критичну межу повноважності ВРП та всупереч імперативним вимогам закону, розпочато першочергово з усіх діючих членів ВРП одночасно, це спонукає достроково скласти повноваження більшістю членів ВРП”.
Вища рада правосуддя – незалежний орган державної влади та суддівського врядування, який, згідно з законодавством, має стежити за незалежністю судової влади та тим, щоб вона працювала на засадах відповідальності та підзвітності перед суспільством. Однак члени ВРП не раз ігнорували інформацію щодо кричущих порушень з боку суддів.
Замість покарання ВРП відправила на пенсію суддю Олевського районного суду Житомирської області Віктора Волощука. 2015 року той на смерть на зустрічній смузі збив 21-річного мотоцикліста. У відставку з довічним грошовим утриманням ВРП відправила й суддю Лисичанського суду Луганської області Віталія Фастовця. У червні 2019-го він проходив оцінювання і Громадська рада доброчесності звернула увагу на його незаконне рішення про виправдання особи, яку звинувачували в сепаратизмі. Фастовець не приховує своєї антиукраїнської позиції.
Відправлення у відставку замість звільнення призводить до того, що потім з бюджету суддям виплачують вихідну допомогу в розмірі трьох місячних зарплат і довічне утримання. За підрахунками активістів, щороку через цю “схему” українці витрачають з бюджету щонайменше 30 мільйонів гривень.
Фотографія обкладинки: pravo.ua