Білорусь озвучила свою версію подій із примусовою посадкою пасажирського літака в Мінську

Дата: 25 Травня 2021
A+ A- Підписатися

За версією офіційної влади Білорусі, літак ірландської авіакомпанії Ryanair з білоруським опозиціонером, журналістом Романом Протасевичем, що летів за маршрутом Афіни – Вільнюс, посадили в Мінську нібито через повідомлення про “бомбу на борту”, яку терористи планували підірвати над Вільнюсом.

Таку інформацію озвучено під час спільного брифінгу представників Мінтрансу та ВПС Білорусі, пише “Белсат”.

Джерело: belsat.eu

За словами керівника департаменту авіації Мінтрансу Артема Сікорського, аеропорт Мінська нібито отримав листа англійською мовою від угруповання ХАМАС про бомбу на борту літака, яка спрацює в небі над Вільнюсом.

Приводом для таких погроз білоруський посадовець назвав загострення конфлікту між Ізраїлем і сектором Газа.

“Ми, солдати ХАМАС, вимагаємо, щоб Ізраїль припинив вогонь у секторі Газа. Ми вимагаємо, щоб Європейський Союз відмовився від підтримки Ізраїлю в цій війні. Відомо, що учасники Delphi Economic Forum повертаються додому рейсом “Фокстрот-Ромео-4978″. У цей літак закладено бомбу. Якщо ви не виконаєте наших вимог, бомба вибухне 23 травня над Вільнюсом”, – процитував нібито лист від ХАМАС Сікорський.

Проте треба зауважити, що за кілька днів до інциденту з літаком Ryanair було досягнуто домовленості про припинення вогню між сторонами конфлікту – з другої години ночі 21 травня.

Водночас командувач військово-повітряних сил Білорусі Ігор Голуб заявив, що винищувач МіГ-29 підняли для супроводу пасажирського літака тоді, коли рейс узяв курс на Мінськ. Він також наполягав на тому, що фото винищувача поряд з літаком пасажири не зробили, а “для примусу літака до посадки черговий екіпаж повинен був підійти на візуальну видимість і вступити в контакт із командиром екіпажу, щоб він його бачив”.

За інформацією Сікорського, пілоти самостійно взяли курс на Мінськ, хоча до Вільнюса було ближче – 70 км замість 175 км. На його думку, “командир ухвалив правильне рішення – полетіти на обладнаніший аеропорт із довшою посадковою смугою, що розташований поза межами міста”.

За версією представників білоруської влади, о 12:47 екіпаж передав сигнал про аварійну ситуацію і потім повідомив, що вирішив приземлятися в Мінську, а команду підняти МіГ-29 для супроводу дали о 12:58 – після повідомлення диспетчерів аеропорту Мінська, що надійшло о 12:48.

Водночас дані сервісу FlightRadar24, який дозволяє в режимі реального часу спостерігати на мапі за літаками в усьому світі й про який на брифінгу не згадувалося, борт почав відхилятися від курсу на Вільнюс о 12:45.

Літаку нібито запропонували вилетіти з Мінська о 16:20, “після завершення всіх процедур”, але це сталося лише о 20:48. Причину затримування на брифінгу не назвали, сказавши, що це було рішенням пілота.

Також, за версією Білорусі, на борту літака було 123 пасажири, проте литовська сторона стверджує, що з Афін вилетіли 126 осіб, а у Вільнюсі приземлилися 121.

На думку Сікорського, ситуацію з літаком навмисне політизують і спершу потрібно дочекатися результатів розслідування, а потім уже робити висновки. Мінтранс Білорусі запросив міжнародні організації взяти участь у розслідуванні.

Нагадаємо, що 23 травня білоруські силовики через нібито повідомлення про мінування примусили зробити посадку в аеропорту Мінська літак ірландської авіакомпанії Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса. Після цього з борту зняли та затримали засновника, екс головного редактора опозиційного каналу NEXTA Романа Протасевича та його дівчину, громадянку РФ Софію Сапегу.

Саме цей канал був основним джерелом інформації про білоруські протести, які почалися в серпні 2020 року, після фальсифікації президентських виборів. Пізніше режим нелегітимного президента Олександра Лукашенка визнав його екстремістським, проти Протасевича відкрили кримінальну справу за статтями про організацію масових заворушень, які передбачають покарання до 15 років позбавлення волі. Через це журналіст був змушений просити політичного притулку в Польщі.

Лідери США, Чехії, Латвії, Німеччини, Литви, Ірландії, Польщі та Великої Британії вже закликали розслідувати інцидент із затриманням Протасевича, а до завершення цього розслідування зупинити членство Білорусі в Міжнародній організації цивільної авіації та заборонити всі польоти над республікою. 

Водночас у Євросоюзі закликали негайно застосувати санкції проти режиму Лукашенка через інцидент із примусовою посадкою рейсу Ryanair та затриманням Протасевича.

Білоруські правозахисники визнали Протасевича політв’язнем, його негайного звільнення вимагає від влади Білорусі міжнародна правозахисна організація Amnesty International.  

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter