Апеляційний суд дозволив розповсюджувати книгу про Стуса зі згадками про Медведчука
Київський апеляційний суд дозволив розповсюджувати книгу журналіста Вахтанга Кіпіані “Справа Василя Стуса”.
Книга Вахтанга Кіпіані “Справа Василя Стуса” вийшла друком у травні 2019 року загальним накладом у 35 тисяч примірників. Згодом проросійський депутат від “Опозиційної платформи – За життя” Віктор Медведчук попросив суд заборонити книжку, бо та нібито містить “висловлювання, які не відповідають дійсності”. Сам журналіст називав позов тиском на свободу слова.
У жовтні минулого року Дарницький районний суд зобов’язав Кіпіані та видавництво Vivat видалити з книжки інформацію про Медведчука та заборонив розповсюдження надрукованого накладу до усунення порушення немайнових прав політика. Недостовірними суд назвав, зокрема, такі фрази:
- “розпинав поета призначений державою адвокат Медведчук” (сторінка 7);
- “є фактом, що наданого підтриманого держбезпекою адвоката звали Віктор Медведчук” (сторінка 661);
- “чистка комуністичної системи адвокат Медведчук” (сторінка 663);
- “Медведчук на суді визнав, що всі злочини, нібито вчинені його підзахисним, заслуговують на покарання” (сторінка 664);
- “він фактично підтримав звинувачення. Навіщо прокурори, коли є такі безвідмовні адвокати” (сторінка 664);
- “злочин перед поетом юрист Медведчук здійснив ще і тим, що не повідомив родині про початок розгляду справи” (сторінка 664).
Заборона на розповсюдження так і не почала діяти офіційно, адже рішення мало набути чинності після апеляції. Водночас лише поява інформації про рішення суду на користь Медведчука в жовтні минулого року спровокувала читачів викупити весь наклад видання за декілька хвилин.
“Слава Україні! Ми виграли справу”, – написав Кіпіані після рішення апеляційного суду.
Суд залишив до виконання лише одну вимогу політика, а саме заборону фрази про надання Медведчука службою держбезпеки Радянського Союзу ">і .
Нагадаємо, що Медведчук активно намагається приховати свою роль у справі Василя Стуса, якого радянська влада відправила на п’ять років до в’язниці за антирадянську діяльність. У серпні 2019 року адвокати політика вимагали видалити з фільму “Заборонений” про життя поета сцену процесу, де фігурував Медведчук.
Через згадку про справу Стуса Медведчук подав до суду й на видання “Букви”. Голові ОПЗЖ не сподобалося формулювання журналістів: “Медведчук під час судового розгляду порушив адвокатську етику, визнавши провину свого підзахисного за нього самого”.
Фотографія обкладинки: Kharkiv Observer