73% українців прихильно ставляться до ідеї відновлення ядерної зброї – КМІС

Дата: 23 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Серед українців загалом понад дві третини опитаних – 73% – підтримують ідею повернення ядерної зброї, тоді як 20% виступають проти.

Про це свідчать результати дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології в період із 2 до 17 грудня 2024 року.

Фото: Валерій Милосердов

Соціологи нагадали, що в середині 1994 року половина населення України вважала, що держава має стати без’ядерною, тоді як 30% громадян підтримували ідею збереження ядерного арсеналу, а решта 20% не мали чіткої позиції. Восени того ж року, за іншою методикою опитування, 29% респондентів висловилися за збереження ядерної зброї, 42% підтримали її вивезення з території України, а ще 29% не могли визначитись у своїх поглядах.

За даними КМІС, у 1994 році питання ядерного озброєння не мало пріоритетного значення для українців у порівнянні з іншими проблемами. Лише 5% громадян тоді вважали це питання однією з найважливіших проблем.

Натомість 2024 року, згідно з результатами дослідження, 73% опитаних підтримують ідею повернення ядерної зброї, 20% виступають проти, а ще 7% не визначилися.

У разі загрози втрати підтримки від західних країн через такий крок підтримка ідеї серед громадян зменшується до 46%, тоді як частка тих, хто не погоджується з відновленням озброєння, зростає до 44%, а 10% досі не визначилися. Водночас, якщо Україна матиме досить ресурсів для досягнення цієї мети, 58% громадян готові погодитися з ризиком втрати міжнародної підтримки, тоді як 33% залишаються проти, а 8% не мають чіткої позиції.

Дослідники зазначають, що на півдні та сході країни ставлення до відновлення ядерної зброї є скептичнішим. Проте навіть у цих регіонах більшість громадян (від 61% на сході до 77% на заході) загалом підтримують цю ідею. 

Дослідження КМІС провели методом телефонного опитування на основі випадкової вибірки мобільних номерів у всіх регіонах України, підконтрольних уряду. Загалом опитали 2 тисячі людей віком від 18 років. Вибірка не охоплювала жителів окупованих територій, хоча серед респондентів були внутрішньо переміщені особи. За звичайних умов статистична похибка опитування не перевищувала 2,9% для показників, близьких до 50%, але в умовах війни можливі певні систематичні відхилення, хоча дослідники впевнені у високій репрезентативності результатів.

Нагадаємо, що в листопаді минулого року президент Росії Володимир Путін підписав закон про відкликання ратифікації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань. Україна вважає це провокацією.

Генеральна Асамблея ООН схвалила Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань у 1996 році. Росія підписала цей договір 24 вересня 1996 року та ратифікувала 27 травня 2000 року.

Однією з причин відкликання ратифікації договору росіянами деякі експерти називають те, що США та Китай не ратифікували цей документ. Українські дипломати кажуть, що рішення російського парламенту є частиною ланцюга подій, які відбуваються в РФ протягом останніх років.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter