У Києві протестували проти переслідування кримського адвоката Курбедінова
Близько 50 правозахисників та громадських активістів протестували на Майдані Незалежності у Києві проти затримання адвоката Еміля Курбедінова.
Про це передає кореспондент Центру інформації про права людини.
Емілю Курбедінову, який захищає Ільмі Умерова, Миколу Семену, Емір-Усеіна Куку та інших фігурантів справ кримських мусульман й у так званих справах диверсантів (зокрема, Ридвана Сулейманова), присудили 10 діб адмінарешту. Центр з протидії екстремізму звинуватив адвоката в оприлюдненні фотографії з акції протесту, яка відбувалася у 2013 році. На світлині зафіксовано символ “Хізб ут-Тахрір”, яку Верховний Суд Росії заборонив у 2003 році і включив до списку 15 терористичних об’єднань.
Правозахисники називають переслідування Курбедінова політичним. Заяви про підтримку захисника видали Human Rights House Foundation, Freedom House Ukraine, Civic Solidarity Platform, Front Line Defenders, Центр інформації про права людини, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Кримська правозахисна група та інші неурядові організації. Свій протест заявило й Міністерство закордонних справ України.
Учасники акції театралізовано показали переслідування людей в окупованому Криму, саджаючи людей, в тому числі й самого “адвоката Еміля Курбедінова” у камеру під назвою “Русский мир”.
“Росія не реагує на будь-які форми відгуку міжнародної спільноти. Їй байдуже те, що від неї вимагають. Вона продовжує придушення будь-якого інакомислення в Криму. Кримські татари, які не схилили голови перед окупантами, які зберігають свою честь і гідність, які не визнають Росію, є об’єктом цілеспрямованої дискримінації, агресії та репресій. Росія робить все можливе, аби вичавити кримських татар з Криму”, – заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров.
Він констатує, що в умовах російської окупації в Криму мало професійних та незалежних адвокатів.
“Таких людей одиниці. Росія тепер опустилась до того, щоб розчавлювати людей, які мають мужність захищати політв’язнів і через цих захисників світ мав достовірну ситуацію з політв’язнями та правами людини в Криму”, – додав Рефат Чубаров. Він закликав міжнародних партнерів відключити Росію від системи міжнародних банківських переказів SWIFT, а також на кілька місяців ввести ембарго на купівлю енергоносіїв в Росії.
Менеджер з адвокації і партнерства Freedom House в Україні Зорян Кісь закликав до солідарності з кримськими політв’язнями.
У Amnesty International закликають підписати петиції на підтримку кримського адвоката, підписавши петицію до де-факто прокурора на півострові до генерального прокурора Росії.
“Ми закликаємо де-факто владу в Криму та владу в Росії дотримуватись стандартів з прав людини стосовно правозахисників та адвокатів. Я закликаю вас підписати цю петицію. Ми маємо діяти, аби показати, що нам не все одно”, – заявила директорка Amnesty International в Україні Оксана Покальчук.
На переконання Таміли Ташевої із громадянської організації “Крим SOS”, нині відбувається “зачищення” адвокатського поля перед можливим погіршенням прав людини в анексованому Росією Криму.
“Зараз можуть початись більш активні дії, аби ще більше переслідувати Меджліс кримськотатарського народу як екстремістську організацію. Відповідно ті адміністративні справи, які зараз ведуться проти членів Меджлісу, можуть перетворитись на кримінальні справи”, – каже вона.
За словами Ескендера Барієва із Кримськотатарського Ресурсного Центру, окупаційна влада розпочала атаку на захисників, аби ще більше залякати не лише звичайних людей, а й самих адвокатів та юристів в Криму. Адже, за його словами, саме вони стали останнім часом активнішими.
“Інше завдання у них – відсторонення від кримінальних проваджень, які сьогодні окупаційна влада провадить по відношенню до наших активістів. Тому що ці справи шиті білими нитками. Вони розвалюються”, – каже він.
Під час заходу голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук розповіла, що саме може покращити становище з правами людини в Криму. Зокрема, вона наголосила на створенні майданчику для обговорення порушень прав людини на півострові.
“Нам треба інтенсифікувати, як би це не було складно, перемовини з нашими міжнародними партнерами і говорити про створення формату, в якому би обговорювали питання Криму. Про те, що відбувається в Авдіївці, будуть обговорювати в Нормандському форматі, під час Мінського процесу. А де обговорювати арешт Еміля Курбедінова? Такого майданчику не існує і його треба створити”, – констатує вона.