Коли до вас прийшли: як допомогти собі під час обшуку

Дата: 14 Січня 2020 Автор: Мар'яна П'єцух

Наприкінці 2019 року відбулася низка резонансних обшуків у громадських активістів, ветеранів та волонтерів. Зокрема, й тих, хто не фігурує в кримінальних справах як підозрюваний.

Так, 5 листопада пройшов санкціонований Печерським судом Києва обшук у піцерії “Рizza Veterano”, заснованій ветеранами АТО.

Перед цим, за словами засновника закладу Леоніда Остальцева, правоохоронці, не повідомляючи підстав для своїх дій, провели обшуки за місцем проживання матері його помічника Дмитра Терещенка (сам Терещенко там не мешкає). Згодом з’ясувалося, що, згідно з матеріалами справи, Терещенко може бути якимось чином причетний до справи про замах на вбивство івано-франківського бізнесмена. Проте підозру він так і не отримав.

Із приміщення піцерії під час обшуку вилучили телефон колишньої дружини Остальцева, маленький подарунковий кинджал, тесак, два офіційно куплених патрони, а також гвинтівку, оформлену на Терещенка.

28 листопада представники СБУ та спецпідрозділу “Альфа” прийшли з обшуком до волонтерки Марусі Звіробій у межах кримінальної справи про погрози вбивством президентові Зеленському. Провадження було відкрито через відеоблог Звіробій та народної депутатки Софії Федини, але про підозру їм досі не оголошено. 

Слідчі погрожували Звіробій вибити двері, якщо вона їх не відчинить. Потім відібрали в неї телефон, з якого вона вела відеотрансляцію того, що відбувається. Крім телефонів і записника, вилучили мисливські рушниці, хоча в ухвалі на обшук про зброю згадок не було.

12 грудня відбулись обшуки у військових волонтерів Андрія Антоненка та Юлії Кузьменко, яких підозрюють в організації та виконанні вбивства журналіста Павла Шеремета.

Після обшуку їх одразу затримали.

Паралельно в цій самій справі вночі відбувся обшук у будинку подружжя волонтерів Акастьолових, які не фігурують як співучасники злочину, але є друзями Антоненка. У них удома нібито шукали схований речовий доказ.  

Як поводити себе під час обшуку? Що важливо знати для захисту своїх прав під час цієї процедури? Що потрібно дописати в протокол, якщо цього не зробили слідчі? Хто може вам допомогти зафіксувати порушення? 

ZMINA публікує рекомендації з відповідями на ці питання, складеними на основі публічної лекції адвокатки Євгенії Закревської.

 
ДО КОГО МОЖУТЬ ПРИЙТИ З ОБШУКОМ?

До вас можуть прийти з обшуком, навіть якщо ви не порушували закону і не фігуруєте в кримінальному провадженні.

Зокрема, ви можете належати до кола знайомих особи, яка підозрюється в злочині. Або вам можуть банально підкинути в помешкання чи офіс якийсь речовий доказ.

Головна передумова – слідчі і суд повинні мати достатньо підстав вважати, що в межах цього обшуку можуть бути знайдені докази чи важлива для розслідування інформація.

Обшукати можуть не лише ваше помешкання, але й інші володіння – офіс, гараж, земельну ділянку тощо. Обшук не має проводитися вночі (з десятої вечора до шостої ранку), крім невідкладних випадків, коли зволікання може призвести до втрати доказів тощо.

ПІСЛЯ ДЗВІНКА У ДВЕРІ – ОДРАЗУ ТЕЛЕФОНУВАТИ АДВОКАТУ

Після дзвінка чи стукоту у двері, за якими вам повідомлять про обшук, слід максимально зберігати спокій. Паніка працюватиме проти вас, але на користь тим, хто до вас прийшов.

Узагалі не відмикати двері не варіант. Якщо це дійсно слідча група з ухвалою суду про обшук, вони на вашу відмову відчинити двері мають право їх виламати.

Якщо ви не впевнені, що це слідча група, і підозрюєте, що це можуть бути бандити, шахраї чи провокація проти вас, щоб підкинути щось у квартиру або викрасти, можна зателефонувати в поліцію. Співробітники поліції принаймні можуть встановити особи тих, хто прийшов, і їхню належність до правоохоронних органів, наявність ухвали. У кращому разі – будуть додатковими вашими свідками.

За можливості варто тягти час до відчинення дверей (під приводом, що потрібно вдягтися тощо). Цей час потрібен, щоб устигнути зателефонувати хоча б адвокатові.

Слідчі мають право починати обшук і без присутності адвоката, тому час іде на хвилини: що швидше ви йому повідомите про несподіваних "гостей", то швидше він приїде.

Крім того, з початком обшуку у вас можуть вилучити телефон і зателефонувати адвокату вже стане складніше. Але на вашу вимогу особа, яка проводить обшук, має надати таку можливість. Загалом під час обшуку ваш контакт із зовнішнім світом може бути обмеженим, як і тих, хто буде присутній під час обшуку з вашого боку.

Водночас, якщо проводитимуть особистий обшук (це обов'язково має робити особа вашої статі), ви маєте право вимагати адвоката, і слідча група повинна чекати його приїзду. Навіть якщо у вас вилучили телефон, слідчий повинен набрати зі свого телефону на вашу вимогу адвоката за вашим вибором.

Якщо адвокат не бере слухавки або у вас просто немає знайомого адвоката, ще до відчинення дверей слід повідомити про візит слідчої групи людині, якій ви можете довірити організацію оперативної правової та іншої допомоги.

В окремих випадках до відкриття дверей можна зробити пост у соцмережах про те, що у вас починається обшук. Якщо є реальна необхідність у висвітленні процесу і свідках на місці – можна навіть вказати адресу. Але потрібно тверезо оцінювати наслідки.

ПЕРЕВІРИТИ ДОЗВІЛ НА ОБШУК

Слідчі повинні показати вам ухвалу суду про дозвіл на обшук і надати його копію.

У ній слід перевірити адресу, чи співпадає вона з вашою, фабулу кримінального провадження, за фактом якого злочину його відкрито, кого конкретно воно стосується (якщо в ньому вже вказано підозрюваних).

Під час вручення копії ухвали вас попросять розписатися. Не розписуйтеся, доки копія не буде фізично у вас у руках.

В окремих випадках слідча група може прийти з обшуком без судової ухвали. Але з дозволом про проникнення у квартиру власника житла, якщо ви його орендуєте.

Протестуйте проти цього, поясніть, що квартира орендована, власника майна тут немає, він тут не з’являється і ховати нічого не може. Скажіть це на камеру і попросіть внести в протокол. Це може суттєво змінити ставлення до вас із боку слідчої групи і зробити проведення обшуку менш дискомфортним. Але потрібно розуміти, що, найімовірніше, обшук усе одно проведуть.

Існують  прецеденти, коли через Верховний Суд вдається довести неправомірність таких дій, оскільки проведення слідчих дій з дозволу власника в тій частині помешкання, яку винаймає інша особа, порушує недоторканність житла останньої. Бувають виняткові випадки, коли заходять без жодного дозволу. Проте постфактум слідчі все одно мають легалізувати через суд обшук, який уже відбувся, надавши водночас переконливі аргументи невідкладності таких дій. Наприклад, безпосереднє переслідування злочинця, порятунок чийогось життя чи, приміром, у ваше вікно під час втечі хтось закинув речовий доказ.

ХТО МАЄ ПРАВО БУТИ ПРИСУТНІМ У ПРИМІЩЕННІ ПІД ЧАС ОБШУКУ

Слідча група може бути доволі численна.

Ви або ваш адвокат маєте право перевірити склад слідчої групи. Проте вам можуть не надавати постанови про поіменний склад групи прокурорів чи слідчих. Такий обов’язок прямо не прописано. Але вимагати цього все одно варто. І внести в протокол таку вимогу. Але більш реально – попросити переписати з посвідчень прізвища і посади присутніх. Фотографувати посвідчення, найімовірніше, не дозволять.

Поняті: слідча група часто привозить їх із собою, щоб не витрачати часу на пошук людей на місці. Понятими можуть бути особи з числа курсантів або навіть фігуранти якихось адміністративних чи кримінальних проваджень – тобто залежні люди. Цілком можливо, що їх перед тим попросять закривати очі на ймовірні порушення під час обшуку.

Ви маєте право уточнити інформацію про понятих, що це за люди і звідки, як вони дісталися до вашої адреси (обов’язково зафіксувати це в протоколі). Ви також маєте право просити замінити привезених понятих на, наприклад, сусідів. Найімовірніше, в заміні вам відмовлять. Проте цю відмову важливо потім зафіксувати в протоколі обшуку.

Також під час обшуку за необхідності можуть бути присутні потерпілий у справі, підозрюваний або свідок.

Зі свого боку ви також можете збільшити кількість людей, які мають бути свідками порушень та того, як проходив обшук. Це можуть бути люди, які  вже перебували в приміщенні до візиту слідчої групи, обов’язково – адвокат. Є також досить висока ймовірність, що пустять тих, хто прийде пізніше. Обов’язково мають пустити адвоката, лікарів, якщо комусь стало зле.

Загалом під час обшуку осіб, які приходять за дозволом слідчого, часто впускають, але зазвичай нікого до кінця обшуку не випустять. "Усіх впускати, нікого не випускати" – це саме звідти.

Водночас на ваше прохання можуть дозволити передати сусідам чи родичам неповнолітніх дітей, а також випустити з приміщення літніх людей чи осіб, у яких є документальне підтвердження про ризики для здоров’я. Адже обшук це досить стресова та тривала процедура.

ЯКЩО КОМУСЬ СТАНЕ ЗЛЕ 

Якщо комусь під час обшуку стане зле, потрібно просити слідчу групу викликати швидку або викликати її самим. Лікарів до місця обшуку допустять. Якщо лікарі наполягатимуть на шпиталізації, слідчі зобов’язані випустити пацієнта.

Варто не зловживати викликом лікаря для симуляції. Бо згодом дійсно може стати погано, оскільки це дуже стресова і тривала процедура, а вдруге лікарі до вас можуть і не приїхати.

ВІДЕОФІКСАЦІЯ – ХТО НА НЕЇ МАЄ ПРАВО

Уже після дзвінка чи стукоту у ваші двері група слідчих починає проводити відеозапис. Вони зобов'язані фіксувати на відео всі свої дії, а цей запис долучити до матеріалів справи.

Якщо у вас немає жодного процесуального статусу в справі, вам проводити відеознімання, найімовірніше, не дозволять, посилаючись на ризик розголошення матеріалів справи. З цієї ж причини зазвичай забороняють відеознімання і журналістам. Навіть якщо слідчі дії відбуваються в публічному місці чи на вулиці.

Тож, якщо на початку обшуку у вас не вилучать телефон і ви почнете на нього знімати, його можуть забрати під приводом невиконання розпорядження слідчого про заборону знімання.

Водночас, якщо у вас під час обшуку вже буде статус підозрюваного, право проводити відеофіксацію ви маєте, але слідчий усе одно може це заборонити. Також фіксувати обшук на відео дозволено адвокатові. Утім, поширення цього відео може бути розцінено як розголошення матеріалів досудового розслідування.

ЧОМУ ВАЖЛИВО КОНТРОЛЮВАТИ РОБОТУ СЛІДЧОЇ ГРУПИ

Ваше основне завдання – постійно контролювати роботу слідчої групи. Всі учасники обшуку мають переміщуватися разом, щоб ви і поняті могли всіх їх тримати в полі зору і уваги.

Якщо слідча група налічуватиме велику кількість осіб, вам самостійно фізично важко буде всіх проконтролювати. Якщо хтось із учасників слідчої групи відійде в іншу кімнату без членів сім’ї та понятих, це треба озвучити на відеокамеру.

Тому що більше адекватних людей з вашого боку буде присутніми під час обшуку, то краще.

Водночас ні ви, ні ваші представники не мають права заважати роботі слідчої групи. Але це не означає, що ви не можете ходити за ними і спостерігати за їхніми діями. Адже за умови спроби фабрикування справи вам можуть щось підкинути.

Так само існує ризик крадіжки якихось речей чи встановлення прослуховувального пристрою. Також можуть непомітно відібрати ваші біологічні зразки – волосся з гребінця чи відбитки пальців.

ЧИ МОЖУТЬ СЛІДЧІ ПСУВАТИ МАЙНО

Псувати майно слідчі не мають права. Але якщо є закриті сейфи, шафи, тумби – вони мають право їх зламати за умови вашої відмови відкрити їх добровільно.

Важливо: в ухвалі про обшук, з якою ви перед обшуком повинні ознайомитися, має бути зафіксовано, що шукають слідчі. Наприклад, якщо проситимуть розірвати подушку чи матрац, в ухвалі має бути вказано, що вони там хочуть знайти.

Утім, під час обшуку слідча група може додатково вилучити якісь речі, не вказані в ухвалі (якщо вважатимуть їх важливими для слідства і додадуть до матеріалів справи).

РЕЧІ, ЯКІ НАЙЧАСТІШЕ ВИЛУЧАЮТЬ

Найімовірніше, слідчі вилучать усі носії інформації, які знайдуть. Навіть якщо не про всі буде вказано в ухвалі суду про обшук.

Це карти пам'яті, жорсткі диски, системні блоки, ноутбуки, паперові блокноти тощо. Тож якщо ви не відкидаєте, що у вас колись проводитимуть обшук, варто скопіювати в безпечне місце важливі файли, які будуть потрібні для роботи, особистого архіву тощо. Бо коли саме і чи взагалі повернуть вилучені під час обшуку речі – невідомо.

Електронні носії інформації (телефони, флешки, жорсткі диски тощо) варто зашифрувати. А вхід на всі пристрої (телефон, ноутбук, планшет) – запаролити. Для безпеки кожен пристрій має автоматично блокуватись і вимагати пароль уже після нетривалої перерви в користуванні (блокування екрана ноутбука, розблокування телефона). Окремо має бути встановлена двофакторна автентифікація на всі важливі меседжери, електронну пошту, фейсбук тощо.

Прохання слідчих розблокувати телефон чи месенджер ви виконувати не зобов’язані. Відмова ввести пароль не є порушенням з вашого боку і не передбачає жодної відповідальності. Хоча безпечніше інколи просто сказати, що забули пароль.

Також під час обшуку майже завжди вилучають зброю та боєприпаси, навіть якщо у вас є на них дозвіл (про наявність дозволу обов’язково потрібно зазначити в протоколі).

Буває, що вилучають "підозрілі" пакети "з речовиною рослинного походження", таблетки тощо. Обов’язково фіксуйте в протоколі їхній реальний опис – колір, форму, консистенцію, кількість і речовини, які там насправді є, – чай, анальгін тощо. Щоб ускладнити надалі їх "чарівне перетворення" на марихуану чи екстазі.

Вилучене майно або мають повернути протягом трьох діб, або за цей час подати клопотання про накладення на нього арешту в суді. Ви маєте право оскаржувати арешт майна і вимагати повернення речей, які утримують безпідставно.

ПРОТОКОЛ ОБШУКУ: ЩО ВАЖЛИВО ДОДАТИ В НЬОГО ВІД СЕБЕ

Протокол обшуку слід уважно прочитати, навіть якщо він написаний нерозбірливим почерком і має багато сторінок.

Не варто погоджуватися на пропозицію прийти кудись завтра і підписати протокол, бо його ще треба слідчим дописати. Усе має бути написано на місці й там само підписано. Також слід просити для себе копію протоколу. Вам зобов’язані виготовити копію і видати. Крім того, сфотографувати протокол на телефон, оскільки фото – це теж копія.

Дуже бажано, щоб ваш адвокат протокол доповнив. Якщо адвоката немає, це доведеться зробити вам самостійно. Зокрема, у протоколі має бути вказано:

– реальний час початку і закінчення слідчої дії;

– усіх присутніх під час обшуку, їхні дані, адреси тощо;

– усі випадки пересування членів слідчої групи поза вашої присутності;

– невиправдані пошкодження майна;

– майно, яке зникло під час обшуку і не зафіксовано в описі вилучених речей;

– усі порушення, які ви зафіксували;

– питання до понятих, сумніви щодо неупередженості;

– усі ваші прохання, на які були відмови (знімати, комусь телефонувати, залишати приміщення, покликати няню для дитини, викликати лікаря);

– час вилучення у вас телефона, іншої техніки;

– чи вимикалася камера;

– о якій саме годині у вас вилучили телефон (для уникнення ситуації, коли замість вас із нього будуть здійснюватися дзвінки чи писатися повідомлення, які потім додадуть до матеріалів справи як ваші).

За необхідності додати свій опис вилучених речей. Наприклад, детально описати пакетик з "речовиною рослинного походження" і зазначити, що це насправді чай, а таблетка без упаковки – аспірин (якщо це дійсно так і є).

Якщо вилучили ліки з наркотичною речовиною, вказати на рецепт, який прописав лікар.

Важливо пам’ятати: якщо у вас знайдуть марихуану (понад 5 грамів), то це майже гарантовано кримінальна відповідальність. Станом на зараз її зберігання – кримінальний злочин, і наслідки аналогічні зберіганню героїну. Рух за легалізацію, декриміналізацію курців конопель, вживання коноплі в медичних цілях поки не відображається в жодному нормативно-правовому акті. І ставлення багатьох до суспільної шкоди і шкоди для здоров’я не корелює з чинним законодавством. Водночас зважувати на місці "виявлену речовину" ніхто не буде. Це вам потрібно потурбуватися, щоб опис відповідав реальній кількості.

Описати і зброю, якщо таку вилучать. Чи це пневматика, чи вогнепальна і чи є у вас дозвіл на зброю. Те саме стосується патронів, особливо якщо предмет, "зовні схожий на патрон", таким не є (просвердлено отвір тощо). "Предмети, схожі на холодну зброю", бажано теж описати. І якщо ви точно знаєте, що холодною зброєю вони не є, або якщо вони є предметами мистецтва, мають колекційну цінність тощо – зафіксувати це.

"Сувеніри" типу використаних куль та гільз не є забороненими предметами, як шматок міни. За умови їх вилучення в протоколі так і зазначити, що це умовно не снаряд, а тубус від снаряда чи коробка від міни тощо.

ЧИ МОЖУТЬ ВАС ЗАТРИМАТИ ПІД ЧАС ОБШУКУ?

Можуть. Інше питання – чи мають право. Згідно з кримінально-процесуальним кодексом, підстав затримати людину, яка до того не переслідувалася, не має на одязі ознак скоєння злочину і не вчинила його щойно, – немає (окрім злочинів, підслідних НАБУ).

Водночас під час обшуку прокурор чи слідчий за погодженням прокурора можуть подати клопотання про дозвіл на затримання для доставлення в суд з метою обрання запобіжного заходу, якщо вас підозрюють у злочині. Таке клопотання суд може розглянути досить швидко.

Тож, поки триває обшук, до моменту його завершення можуть приїхати слідчі з ухвалою суду про дозвіл на ваше затримання і доставлення до суду для обрання запобіжного заходу.

Але вас можуть попросити і просто після обшуку "проїхати з нами". І ця поїздка після "відвідування" органу досудового розслідування може завершитися в суді.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter