Тортури на окупованих територіях: глобальні наслідки терору

Дата: 15 Грудня 2023 Автор: Борис Петруньок
A+ A- Підписатися

З вересня 2022 року Центр прав людини ZMINA документує воєнні злочини представників РФ, вчинені від початку широкомасштабного вторгнення в Україну. Зокрема, опитує потерпілих від свавільних затримань, катувань та жорстокого поводження. Практика скоєння цих злочинів, на жаль, залишається повсюдною і системною. 7 грудня Генеральний прокурор України Андрій Костін повідомив, що у звільнених від окупантів областях виявили вже 104 так звані “катівні”. Є свідчення, що в Запорізькій області українські військові виявляли місця незаконного тримання і катувань буквально одразу після проходження колишньої лінії фронту.

Головною метою збору свідчень людей, яким довелося пройти російські “підвали”, безумовно, є встановлення причетних та притягнення їх до відповідальності. Доведення як персональної провини виконавців, так і розкриття ланцюжків командування, належної правової оцінки варварських методів терору, вчиненого російськими збройними формуваннями, силовиками й окупаційними адміністраціями.

Однак також ми можемо спробувати вийти за межі виключно нормативної, юридичної інтерпретації того, що бачимо. Величезна кількість випадків тортур буквально щодо всіх категорій цивільних – чоловіків, жінок і навіть дітей – розкриває екзистенційну природу цієї війни як ніщо інше.

Російська армія використовує тортури як один з елементів всеосяжного терору в окупованих регіонах. Це може призводити до значних, непередбачуваних і неочевидних наслідків як для жертв злочинів, так і для виконавців.

На контрольованих РФ територіях перманентно відбувається “фільтрація” населення. Фільтрацією тут ми називаємо намагання російської адміністрації з усіх доступних для себе джерел зібрати інформацію про людей, які хоча б потенційно можуть бути нелояльними до неї. Під удар потрапляють колишні військові, волонтери, громадські активісти. Але також – вчителі, працівники сфери культури й фактично будь-хто з тих, хто може виявляти симпатію до України. Таких людей затримують, “перевіряють” і часто “працюють з ними” по тих самих підвалах і поліційних відділках. На жаль, більшість затриманих в тій чи іншій формі стикаються з катуваннями, і майже завжди – з жорстоким поводженням. Вочевидь значним ресурсом для окупантів є готовність частини населення з ними співпрацювати, передавати інформацію, чи сприяти в інший спосіб.

Загалом в межах дослідження цієї непростої теми ми вже побачили, що російські підрозділи перетворили тортури на універсальний інструмент. Російська окупаційна адміністрація намагається вкорінитися передовсім шляхом поширення страху. Тож сам факт існування в певному районі, місті чи селищі “підвалу” вже є збоченою ознакою тривкості нововстановленої “влади”. Люди, які виїжджають з окупації, зазвичай вказують на це постійне відчуття загрози, страху, а ще – руйнування взаємної довіри між сусідами, старими друзями та знайомими. Росіяни підживлюють доносництво, ніби намагаються розрізати суспільне тіло, щоб перетравити його частинами.

Тортури є одним з основних інструментів збору інформації.  На жаль, це стандартна і навіть стандартизована практика. Більшість потерпілих говорить про керівну роль ФСБ РФ в цьому процесі, описуючи однакові буквально до деталей способи затримання, утримання і катувань, що повторювалися на територіях від Куп’янська до Херсона. Росіяни зазвичай оперують сталим набором звинувачень, ставлять одні й ті ж запитання під час допитів, користуються подібними методами затримання і поводження в місцях несвободи (що відсилає до широко засвоєних практик російських виправних закладів, тривалої тюремної субкультури, яка процвітала за залізною завісою). Про однотипність психологічних і фізичних тортур зайве й говорити – від залякувань зґвалтуванням і до тортур електричним струмом.

Поширеність цього виду воєнних злочинів не була б можливою, якби насильство як прийнятний спосіб дії не був настільки звичним в середовищі російських військових, представників силових структур і пенітенціарних установ РФ. Ця збочена культура має глибоке коріння і веде до викривлення соціальної норми, що допомагає конструювати образ ворога.

Російські спецслужби та поліцейські структури (Росгвардія, ФСБ РФ) стоять на чолі ієрархії в такій системі. Вони намагаються вміло маніпулювати нею, скеровувати її. Але наскільки ця мілітаризована, заснована на насильстві структура може бути стабільною? Чим загрожує її виродження і деградація для жертв, і, як не парадоксально, для виконавців? Коли навіть на найвищих керівних щаблях росіяни змушені опиратися на відвертих бандитів і маргіналів. Розкручування спіралі з пошуку ворогів не може продовжуватися вічно.

Загалом саме через це в нашому суспільстві є усвідомлення україно-російської війни як боротьби з абсолютним варварським злом. Те, як росіяни ведуть війну, зокрема і війну проти цивільних, робить її більш жорстокою. Зростання внутрішньої напруги у війні найбільше позначається на тих громадах, що перебували в окупації. Значним травматичним фактом для більшості потерпілих від тортур є те, що вони особисто знають людей, які в той чи інший спосіб сприяли затриманню сусідів і односельців, усвідомлюючи при цьому рівень жорстокості росіян. Через це будь-які форми співпраці з окупантами, зокрема вимушеної, постраждалими, їхніми родинами, і в громадах загалом сприймаються як абсолютно неприйнятні. Не оцінюючи тут в юридичній площині такі випадки, можна сказати, що розриви соціальних зв’язків і фрагментація місцевих громад були одним з основних завдань російської адміністрації. Після звільнення окупованих міст і сіл ми вже маємо справу з наслідками цього.

Тож, крім притягнення до відповідальності представників РФ, які вчинили воєнні злочини, ми маємо зосередитись на відновленні взаємної довіри та реабілітації цілих територіальних громад.

Борис Петруньок, документатор Центру прав людини ZMINA
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter