Масові затримання на сімферопольському “Привозі”: репортаж очевидця

Дата: 15 Грудня 2016 Автор: Олег Гачков
A+ A- Підписатися

“Стійте, ваші документи!”

Таке при вході на сімферопольський ринок “Привоз”, напевно, мало хто чув. І тим не менше, ворота овочевого ринку виявилися перекриті двома атлетами в синьо-плямистому камуфляжі. На спинах лаконічно було позначено, що це ОМОН. Втім, зважаючи на їхні балаклави та пістолети-кулемети, які недбало висять на поясі, легко було здогадатися і без написів, що це не рядові охоронці.

                     

“А що трапилося? Чому я не можу пройти на ринок?”, – обурювалися покупці.

І їх пропускали, вибірково перевіряючи документи. Причому вибір був якимось вже дуже вибірковим – люди неслов’янської зовнішності та всі молоді чоловіки. Решта потрапляли на територію ринку практично безперешкодно.

“Так пропустіть його, я його спеціально взяла, щоб допоміг дотягнути продукти”, – просила ОМОНівця одна з літніх жінок, вказуючи на сина, у якого з собою не виявилося документів. І більш товариський правоохоронець неохоче пояснює, якщо пропустить, то його все одно можуть перевірити вже на самому ринку і тоді відвезуть… Куди не уточнює.

Тим часом поліцейські зупиняють чоловіка, який показав на виході український паспорт. Документ зникає в “розгрузці” одного з ОМОНівців, чоловік залишається чекати. Ще один темноволосий і темноокий юнак намагається комусь по телефону пояснити, куди підійти, щоб передати йому паспорт, батарея сідає…

Ще двоє з українським паспортами… “Проходьте, але недалеко, ось тут стійте!”, – всміхається ОМОНівець, ховаючи і їх документи теж.

Один з чоловіків намагається з’ясувати, на якій підставі його тут затримують, якщо він просто йде на ринок за продуктами. Поліцейський охоче пояснює йому, що в нього з’явилися сумніви в достовірності документа. Хоча ніяких дій зі встановлення автентичності він не скоював – побачив, що паспорт український, і відразу відібрав. Але чоловік зіщулюється й уже тихо бурмоче: “Ну якщо недовго, то ладно”. Його з товаришем теж ведуть вглиб ринку.         

                     

Всередині ринку теж йде облава – всюди стоять по двоє-троє такі ж атлети в балаклавах, на перехрестях УАЗи, в затишних місцях і на в’їзді в ринок ще кілька автозаків. Як розповідають продавці, по рядах неспішно проходила “трійка” – один в цивільному і з ним двоє ОМОНівців при зброї. Цивільний у всіх питає документи, у кого немає або чимось йому не подобаються – передає своїм супутникам. Ті по рації викликають підмогу і людей відводять до автозаку.

“Я їм кажу – ви спочатку свої документи покажіть, а потім я вам свої. А мені цей в штатському так нахабно заявляє, мовляв, я вам не зобов’язаний показувати свої документи. І спробуй посперечайся з ним, коли поруч два автоматники. А поруч з нами Гриша торгував. Він з України. Його вони повели”, – розповідає одна з продавчинь ринку після того, як “спецоперація” закінчується.

До речі, закінчилася вона лише години через три, але зате якось вже дуже швидко. Як тільки з’явилися перші повідомлення в соціальних мережах, ворота несподівано відкрили, самі ОМОНівці зібралися в групки і швидко-швидко покинули територію ринку. Через десять хвилин про їхню присутність вже нічого не нагадувало.

Олег Гачков, спеціально для Центру інформації про права людини, з Сімферополя

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: