“Звільнених у Криму зустрічають як героїв” ‒ журналіст

Дата: 12 Березня 2017
A+ A- Підписатися

Прага. Про конкретні приклади тиску на інакомислячих в Криму розповідали в Чехії російський журналіст Антон Наумлюк (Радио Свобода, “Новая газета”) і українська правозахисниця Тетяна Печончик (“Центр інформації про права людини”). Вони брали участь у дискусії “Кримська нормалізація”, яку на філософському факультеті Карлового університету провели чеські неурядові організації “Людина в біді” і “Східноєвропейський клуб”.

Українські правозахисники продовжують стежити за подіями в Криму після анексії. Про це в Празі розповіла голова українського “Центру інформації про права людини” Тетяна Печончик.

“Зараз в Криму нараховують як мінімум 39 людей, яких ми називаємо в’язнями Кремля. Вони вже засуджені або перебувають в ув’язненні за політично сфабрикованими справами в тюрмах окупованого Криму та Російської Федерації”, ‒ повідомила Печончик.

Українська правозахисниця виокремила кілька історій: “справа 26 лютого” (по якій судять учасників проукраїнського мітингу біля кримського парламенту в 2014 році), “справа Хізб ут-Тахрір” (міжнародної ісламістської партії, законної в Україні, але забороненої і визнаної терористичною в Росії), “справа кримської четвірки” (Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Геннадія Афанасьєва, Олексія Чирнія), і “справа українських диверсантів” (які, за інформацією ФСБ, нібито готували теракти на півострові).

За словами Печончик, є справи, на які варто окремо звернути увагу. “Наприклад, процес кримського журналіста Миколи Семени, який співпрацював з Радіо Свобода. Його теж звинувачують в екстремізмі й сепаратизмі. Якщо в Криму стверджувати, що Крим ‒ Україна, за це можна отримати п’ять років в’язниці”, ‒ додала правозахисниця.

Вона також звернула увагу на справу Володимира Балуха: “Він повісив у себе над дахом український прапор і відмовлявся його знімати. Йому підкинули патрони, і з кінця минулого року він перебуває за ґратами. Йому закидають нібито незаконне зберігання зброї”.

Стріми як прояви незгоди

Російська влада готова терпіти незгодних з анексією, але боїться тих, хто говорить про це публічно, вважає російський журналіст Антон Наумлюк, який висвітлює судові процеси в Криму.

“За останній місяць, який я провів в Криму, було 16 арештів, серед них ‒ двох адвокатів ‒ Миколи Полозова та Еміля Курбедінова”, ‒ розповів Наумлюк.

Російський журналіст привіз на вернісаж в Карловому університеті свої останні фотографії, перш за все ‒ кримських татар.

“Зараз в Криму це найбільш згуртована група, яка являє, напевно, небезпеку для російської влади, оскільки це, здебільшого, нелояльна група населення. Проукраїнських активістів в Криму залишилося зовсім небагато ‒ їх, фактично, витиснули з території півострова. Вони є і піддаються таким же репресіям, як і кримські татари, але їх просто фізично набагато менше”, ‒ пояснив Наумлюк.

Серед його останніх фотографій кримських татар ‒ затриманих не за конкретну справу, а за стрім і повідомлення в соцмережах про обшуки.

“Судові процеси тривали до півночі. Десять осіб були засуджені на п’ять діб кожен тільки за те, що вони знімали обшук і транслювали його в Фейсбук”, ‒ розповів Антон Наумлюк.

На його думку, соціальні мережі в Криму залишаються фактично єдиним альтернативним джерелом інформації, зважаючи на відсутність незалежних журналістів. “Не встигли цих десятьох осіб привести до суду, як біля будівлі суду вже перебували кілька десятків кримських татар, і кожен з них дістав телефон, і почав стрім в Фейсбуці, розуміючи, що може зазнати таких же репресій”, ‒ поділився спостереженнями російський журналіст.

Надувні кульки в під’їздах для звільнених

Антон Наумлюк розповів, що звільнених, а останнім часом це були в основному нетривалі адміністративні арешти, зустрічають як героїв ‒ святом: “Прикрашають під’їзди кульками, фотографіями, влаштовують кухню у дворах і годують буквально всіх сусідів”. На думку Наумлюка, для рідних це символ того, що в Криму дочекаються й інших, кого посадили на довгі роки.

З фотографій російського журналіста виділяються фотографії дітей кримських ув’язнених і людей, зниклих безвісти.

Серед них ‒ дочка Решата Аметова, який три роки тому вийшов з плакатом проти анексії. Аметова затримала кримська “самооборона”, а через два тижні його тіло знайшли зі слідами тортур.

З 2014 року в Криму близько сотні таких дітей ростуть без батьків.

“Ці діти приходять разом зі своїми мамами та бабусями в суди. Кримські татари організували для таких дітей допомогу, для цього була створена організація “Кримська солідарність”, ‒ розповів у Празі російський журналіст.

На дискусію “Кримська нормалізація” в Празі також прийшов новий посол України в Чехії Євген Перебийніс. Він подякував Антону Наумлюку і Тетяні Печончик за правдиву, на його думку, розповідь про Крим.

  Крим.Реалії

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter