За що в Криму катували та почали судити українського партизана Павла Запорожця
Вербування українськими спецслужбами, схрон з елементами вибухових пристроїв та усвідомлені наміри вчинити терористичні дії проти мирних громадян – типовий сюжет у кримінальних справах мешканців новоокупованих територій.
У цьому матеріалі розповідаємо історію херсонського ветерана АТО Павла Запорожця, якого в Криму “оформили” як терориста після довгих тортур нібито за намір вчинити вибух під час пропагандистської акції “Безсмертний полк”.
Гранатомет “загубився”
Перше повідомлення про те, що російські окупанти вивезли херсонського активіста Павла Запорожця на територію Кримського півострова, щоб засудити його за тероризм, з’явилося 12 серпня 2022 року на сайті “Суспільного”. З посиланням на місцеву активістку Наталю Бімбірайте видання повідомляє, що Запорожець “активно займався партизанською діяльністю в межах окупованого міста Херсона спільно з підрозділами ЗСУ”.
Через місяць у виданні “Комерсант” з’явилася російська версія цієї справи:
“Як повідомили джерела в правоохоронних органах, ветерана української АТО Павла Запорожця співробітники ФСБ затримали навесні в Херсоні. Слідство вважає, що 32-річний чоловік готував теракт на День Перемоги під час проведення патріотичної акції “Безсмертний полк”. Під час обшуку в його квартирі знайшли тротилові шашки та інші вибухові речовини, документацію та спецлітературу з виготовлення вибухових пристроїв, стрілецьку зброю, боєприпаси та гранатомет”.
Тут важливо зазначити, що тротилові шашки та інші вибухові речовини, а також стрілецька зброя, боєприпаси й навіть цілий гранатомет, які знайшли “під час обшуку в його квартирі”, надалі десь “загубилися”. У постанові про залучення як обвинуваченого на ім’я Павла Запорожця, йдеться лише про те, що він дістав зі схованки дві гранати та запали до них. Жодних інших пристроїв, зброї та боєприпасів в офіційному документі слідчого управління ФСБ не згадується.
“Готував вибух” на День Перемоги
Слід зазначити, що близько трьох місяців Павла Запорожця тримали в Херсонському ІТТ без жодних підстав, домагаючись таких зізнань, які були потрібні слідству. Раніше ZMINA вже згадувала про його справу: тоді адвокат Олексій Ладін заявив, що його підзахисного били та катували струмом доти, доки він не підписав потрібні слідству документи.
Згідно з текстом постанови про залучення як обвинуваченого, Павло Запорожець мав намір здійснити вибухи на вулиці Університетській, 157, у Херсоні під час “святкування Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні”. Локація нібито була обрана спеціально як одне з місць скупчення “громадян України, військовослужбовців Міністерства оборони РФ, Військ національної гвардії РФ та інших громадян РФ”.
Водночас українець нібито мав намір дестабілізувати діяльність органів російської влади з метою впливу на ухвалення ними рішення про припинення “спеціальної військової операції” та виведення військ з України. Ба більше, за версією ФСБ, Павло Запорожець діяв “з метою порушення мирного співіснування держав та народів”.
Можливо, йому навіть вдалося б порушити “мирне співіснування”, але на етапі підготовки до “терористичного акту” він узяв у партнери якогось “Синюка Я. А.”. Той надалі усвідомив суспільну небезпеку та протиправний характер намірів активіста, а тому здав його до ФСБ. Згідно з матеріалами справи, Павла Запорожця затримали оперативні співробітники ФСБ 9 травня 2022 року в період з 4-ї до 5-ї години ранку на шляху до місця запланованого теракту.
Розтяжка на проїжджій частині
Версія видається малопереконливою, і не лише через дивні формулювання про “мирне співіснування народів”.
Наприклад, досить загадковим видається викладений слідчим задум Запорожця на розміщення вибухових пристроїв: “Попрямував… до ділянки дороги між будинками… для встановлення їх (вибухових пристроїв. – Ред.) на “розтяжку” (поперек проїжджої частини між будинками).”
О 4-й ранку натягувати волосінь через проїжджу частину та розраховувати, що за цей час не проїде жодна машина аж до початку “святкування Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні”, – це, м’яко кажучи, недалекоглядно. Особливо з огляду на те, що у вказаному співробітниками ФСБ районі вулиця Університетська є досить жвавою ділянкою дороги, якою ходить, зокрема, громадський транспорт.
Ще одним суперечливим моментом є вибір місця для вчинення терористичного акту. Як стверджують російські силовики, вибухи мали відбутися під час святкових заходів. Проте зазначені в матеріалах справи адреси є досить віддаленим районом міста, де немає місць, пов’язаних з пам’ятниками подіям Другої світової війни.
Згідно з повідомленнями російських пропагандистів, основні заходи відбувалися в парку Слави, який розташований на відстані 2,7 кілометра від місця, де Павло Запорожець нібито збирався розмотувати “розтяжки”.
Партизани не в тренді
За версією адвоката Олексія Ладіна, який представляє інтереси українця в Криму, слідство свідомо проігнорувало версію про те, що Павло Запорожець у Херсоні здійснював партизанські дії як одну з форм воєнних дій.
Захист стверджує, що метою “розтяжок” о 4-й годині ранку не могли бути цивільні особи, для яких на той момент діяв режим “комендантської години”. Запорожець мав намір поставити гранати для російських військових патрулів, маршрут яких проходив вулицею Університетською.
Як ключовий доказ захист має документи про те, що Павло Запорожець був чинним військовим української армії і виконував диверсійне завдання проти військ окупантів.
На цій підставі, як розповідає Ладін, захист вимагав зняти з херсонця всі звинувачення та перевести до табору для утримання військовополонених, як того вимагає міжнародне гуманітарне право. Проте слідчим ці обставини були повністю проігноровані, і 2 лютого справу почав розглядати Південний окружний військовий суд у Ростові.
Розраховувати на інше було б наївно: зі зрозумілих причин регіональне керівництво ФСБ не зацікавлене в поширенні інформації про те, що вночі “звільнені” жителі Херсонщини полюють на “визволителів”.
До того ж і планові показники виловлених “терористів”, судячи з численних повідомлень про нові “відвернені теракти”, стоять досить високі. А це стимулює окупантів записувати до цієї категорії всіх поспіль.