Половина українців вважає обґрунтованими більшість весняних карантинних заборон
Українці підтримують більшість карантинних обмежень, запроваджених урядом навесні цього року.
Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного Центром прав людини ZMINA та Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва.
Із 12 до 16 вересня поточного року включно соціологи опитали 2 тис. людей у всіх областях України, окрім непідконтрольних територій. Більшість респондентів, як показало дослідження, погодились із необхідністю 14-денної ізоляції для тих, хто приїжджає з-за кордону чи з непідконтрольних уряду територій (72%). 63% підтримали заборону проведення масових заходів для більш ніж 10 осіб, зокрема культурних, розважальних та спортивних (63%). 60% українців вважають обґрунтованою й заборону на проведення релігійних зібрань у культових спорудах (60%).
Понад половину опитаних погодились із доцільністю заборони транспортного сполучення між країнами, а 57% підтримали вимогу самоізоляції для людей, старших за 60 років. Заборону роботи закладів громадського харчування підтримали 56%.
Водночас низку обмежень українці сприймали як необґрунтовані. Серед таких заборона руху громадського транспорту в населених пунктах (всього 27% підтримки, 68% проти) та заборона транспортного сполучення між населеними пунктами – 28% за і 68% проти.
Лише 32% опитаних підтримали заборону на перебування на вулицях без документів. Заборону відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, спортивні та дитячі майданчики підтримали 36% респондентів, проти – 59%. Дослідження свідчить, що фактично всі карантинні обмеження більше підтримувала молодь 18–29 років. Водночас частіше обґрунтованими обмеження вважали жінки, аніж чоловіки.
“Пандемія COVID-19 змусила низку країн світу вдаватися до безпрецедентних карантинних заходів, щоб убезпечити своїх громадян. Водночас коронавірусне захворювання стало викликом для прав людини й змусило уряди шукати баланс між безпекою та свободою”, — зауважила голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.
Політичний аналітик Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Андрій Сухарина вважає, що зазвичай українці погоджуються з необхідністю тих обмежень, які не стосуються їхнього повсякденного життя, або ж тих, де владі вдалося пояснити потенційні ризики масового поширення епідемії.
“Саме тому для зменшення соціальної напруги й сприйняття політики протидії захворюваності уряду потрібно регулярно і детально пояснювати, чому введено саме такі обмеження і навіщо вони потрібні”, – вважає експерт.
Нагадаємо, що з 21 листопада поліція має право складати протоколи за порушення карантину прямо на місці. За чотири дні дії в Україні нових правил правоохоронці виписали понад 2 тисячі штрафів.
Відомо, що станом на червень правоохоронці встигли виписати українцям штрафів на 5 млн грн. Найбільше протоколів поліцейські склали на Дніпропетровщині, Харківщині та в Києві. Водночас судді, які вирішували, чи карати порушників карантину, зазвичай ухвалювали рішення на їхню користь, а тому тільки в 10,8% випадків люди отримували штрафи за неносіння масок.
Фотографія обкладинки: “Радіо Свобода”