Суд відмовився за позовом Держетнополітики “заморозити” дії з нерухомістю та рахунками УПЦ: служба подала апеляцію

Дата: 11 Листопада 2025
A+ A- Підписатися

Держетнополітики подала скаргу на рішення суду першої інстанції в справі щодо припинення діяльності УПЦ. Йдеться про заборону реєстраційних дій з нерухомістю та видаткових операцій за рахунками Київської митрополії.

Про це повідомляється на сайті Державної служби з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС).

Фото: фейсбук Києво-Печерської лаври

5 листопада 2025 року Верховний Суд відкрив апеляційне провадження за скаргою ДЕСС на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2025 року в справі про припинення релігійної організації “Київська митрополія Української православної церкви”.

Держетнополітики звернулася до Шостого апеляційного суду як до суду першої інстанції з позовом, у якому просила:

  • припинити релігійну організацію “Київська митрополія УПЦ”;
  • передати у власність держави майно (крім культового), кошти та інші активи Київської митрополії УПЦ;
  • визначити строк для подання вимог кредиторів.

9 жовтня ДЕСС подала до цього суду заяву про застосування заходів забезпечення позову, у якій також просила:

  • заборонити будь-яким суб’єктам державної реєстрації прав (місцеві органи влади, держреєстратори, нотаріуси) будь-які реєстраційні дії щодо майна, що перебуває у власності Київської митрополії УПЦ;
  • заборонити Київській митрополії УПЦ проводити видаткові операції за рахунками у всіх видах валюти.

22 жовтня Шостий апеляційний суд відмовив у задоволенні заяви ДЕСС про застосування заходів забезпечення позову.

Нагадаємо, ZMINA писала, що підставою для позову проти УПЦ стало невиконання припису про усунення порушення за Законом “Про свободу совісті та релігійні організації”. Зокрема, до 24 серпня митрополит Онуфрій, який очолює УПЦ, мав виконати низку вимог припису, щоб розірвати зв’язки із забороненою в Україні Російською православною церквою (РПЦ). 27 серпня ДЕСС офіційно визнала Київську митрополію УПЦ афілійованою з РПЦ.  

2 вересня голова ДЕСС Віктор Єленський повідомив, що служба подала судовий позов проти Київської митрополії УПЦ. Якщо суд задовольнить позов, Київська митрополія буде позбавлена статусу юридичної особи й втратить правосуб’єктність. За словами Єленського, це означатиме, що в парафій УПЦ не буде центру. Парафії УПЦ, які раніше підпорядковувалися Київській митрополії, повинні будуть перейти до якоїсь іншої церкви або зможуть діяти автономно і залишатися незалежними.

У Звіті про розширення ЄС за 2025 рік Єврокомісія зазначила, що Україні необхідно забезпечити, щоб виконання закону, який забороняє діяльність релігійних організацій, пов’язаних з РПЦ в Україні, наприклад стосовно Київської митрополії, залишалося відповідним до міжнародних стандартів щодо свободи релігії або переконань, включно з практикою ЄСПЛ у цій сфері, особливо на місцевому та регіональному рівнях.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter