Кримчани теоретично можуть подавати заяви до Міжнародного реєстру збитків за завдану під час тимчасової окупації шкоду

Дата: 02 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Громадяни України в тимчасово окупованому Криму теоретично можуть подавати заяви до Міжнародного реєстру збитків для України за заподіяну їм шкоду на півострові. 

Про це під час зустрічі з представниками Представництва президента України в Автономній Республіці Крим заявили представники реєстру.

Фото: Unsplash

Вони повідомили, що тимчасово окупована територія АР Крим та м. Севастополя охоплюється чинним мандатом Реєстру збитків, хоча поки розгляд охоплює лише події після 24 лютого 2022 року. Проте українська сторона вже висловила позицію, що фіксація та оцінювання шкоди мають охоплювати період із 2014 року, коли росіяни розпочали свою військову агресію проти українського народу.

29 січня 2025 року Російська Федерація оголосила Реєстр воєнних збитків Україні небажаною організацією. 

Повідомляється, що під час зустрічі сторони розглянули особливості документування збитків на території Криму, безпекові виклики для осіб, які подають заяви з окупованих територій, та необхідність інформування населення про доступні механізми фіксації шкоди.

Читайте також: Потерпілі можуть отримати в “Дії” витяг про пошкоджене чи зруйноване житло

Постійна представниця президента в АР Крим Ольга Куришко наголосила на готовності інституції сприяти документуванню збитків. Вона підкреслила, що представництво є єдиним держорганом щодо Криму, який зберіг інституційну тяглість після початку окупації, має необхідні аналітичні й архівні матеріали та може надати інформацію про злочини окупантів на півострові.

Нагадаємо, напередодні Міжнародний реєстр відкрив нові категорії заяв, зокрема: 

  • A1.1 “Вимушене внутрішнє переміщення”;
  • A2.3 “Серйозні тілесні ушкодження”;
  • A2.4 “Сексуальне насильство”;
  • A2.5 “Катування або нелюдські чи такі, що принижують гідність, види поводження або покарання”;
  • A2.6 “Позбавлення свободи”;
  • A2.7 “Примусова праця або служба”.

12 березня 2025 року Реєстр збитків відкрив нові категорії, а саме – A2.2 “Зникнення безвісти близького члена сім’ї”. Також із січня 2025 року відкрито до подання заяв категорію А2.1 “Смерть близького члена сім’ї”, а з квітня 2024 року – категорію А3.1 “Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна”.

У міністерстві також нагадали до уряд урегулював порядок подання заяв до Реєстру збитків своєю постановою від 29 березня 2024 року № 365

Напередодні ZMINA повідомляла, що до Міжнародного реєстру збитків українці вже подали понад 20 тисяч заяв.

У Міністерстві юстиції України розраховують, що до кінця 2025 року до Міжнародного реєстру збитків, які завдали росіяни своєю війною, можна буде подавати заяви вже за всіма категоріями.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter