Як оцінюють сьогоднішню ситуацію з виконанням Україною рішень ЄСПЛ правозахисники та представники відповідних органів, на які системні проблеми вказує суд та які зміни потрібні на рівні держави, читайте в статті. ZMINA.
Що дасть нам членство в Євросоюзі з погляду дотримання прав людини, чи існує план "Б" для обходу вето Угорщини та як зміцнити роль правозахисників у євроінтеграційних процесах, розповів в інтерв'ю ZMINA Джон Морейн, професор права Університету Гронінгена та Школи управління Герті (Берлін), колишній європейський дипломат, державний службовець і уповноважений з питань рівності у Нідерландах.
ZMINA на основі офіційної інформації та пояснення голови правління "Українська мережа за права дитини", програмної директорки "СОС Дитячі Містечка" Україна Дар'ї Касьянової підготувала інструкцію, як усиновити дитину та де знайти підтримку потім.
Як Україна може запобігти необґрунтованим позовам проти журналістів та активістів, гармонізуючи своє законодавство з правом ЄС, а також, що буде із незавершеними позовами проти редакцій та журналістів після смерті Портнова.
Як функціонують будинки підтриманого проживання, як там ставляться до резидентів, та які зауваження мають експерти щодо нового стандарту цієї соціальної послуги – читайте в матеріалі ZMINA.
Про те, якою є ситуація із домашнім насильством в Україні під час повномасштабного вторгнення Росії, яку допомогу та захист можуть надавати постраждалим держава та неурядові організації, а також які заходи із запобігання гендерно зумовленому насильству Україна планує найближчим часом, читайте в матеріалі.
Лише за рік відбулися важливі зрушення – ухвалене законодавство щодо протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, також розробляється механізм допомоги постраждалим від сексуального насильства на війні. Водночас залишається дисбаланс у владі – жінок на керівних посадах та в політиці в Україні досі значно менше, ніж чоловіків. Яка ситуація з правами жінок в Україні під час війни – читайте в матеріалі.
Центри "Барнахус" – це місце, де проводять процесуальне опитування дітей, які постраждали від насильства або стали його свідками. Спілкування відбувається у найменш травматичний спосіб – через посередництво психолога у спеціально обладнаній кімнаті.
Україна стоїть на початку шляху відкриття переговорів про вступ до Європейського Союзу, які триватимуть кілька років. Центр прав людини ZMINA проаналізовав євроінтеграційний шлях Хорватії, Сербії та Чорногорії у ключових питаннях щодо захисту прав людини, які постають під час переговорів між урядами цих країн та ЄС.
Відмова від інтернатних закладів та перехід до системи підтримки проживання людей з інвалідністю у громадах є однією з вимог щодо вступу України до Європейського Союзу. Люди у таких закладах не мають приватного простору, їхні права нерідко порушують. Правозахисники прирівнюють інтернати до місць несвободи, адже людина роками перебуває під опікою держави.
Як розглядають заяви постраждалих від сексуального насильства на війні та яка мета пілотного проєкту із виплати проміжних репарацій – у матеріалі ZMINA.
Одне із зобов'язань України на шляху до євроінтеграції – подбати про права людей з інвалідністю, зокрема, провести реформу деінституціалізації інтернатних закладів для дорослих. Наприкінці 2024 року уряд ухвалив стратегію, якою передбачено, що до 2034 року для людей з інвалідністю будуть створені умови для проживання у громадах. Організація "Бачити серцем" реалізує проєкт "тренувальної квартири" для адаптації молодих людей з інвалідністю до самостійного життя чи підтриманого проживання.
Щороку в Україні до інтернатних закладів потрапляють тисячі дітей, які з різних причин не проживають у сім'ях. Таке дитинство навряд чи хтось із них назве щасливим. Життя в інтернаті – це соціальна ізоляція, загальний розпорядок дня, відсутність індивідуального простору, ризик жорстокого поводження та відсутність можливості звернутися за допомогою та захистом можливостей для звернення дитини за допомогою та захистом своїх прав.
Щоб пригадати рік, який минув, та його здобутки у сфері прав людини ZMINA традиційно готує перелік правозахисних перемог. Більшість із них — зі словом "але".
Щоп’ятниці отримуйте найцікавіші матеріали тижня: важливі новини та актуальні анонси, розлогі тексти й корисні інструкції.