Парламент готується ухвалити закон про охорону психічного здоровʼя: що у ньому нового?

Дата: 07 Листопада 2024
A+ A- Підписатися

Комітет Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування рекомендував ухвалити законопроєкт №12030, що має внести до законодавства положення щодо психічного здоров’я як окремої сфери. 

Про це розповіли у МОЗ. 

Ілюстраційне зображення палати у лікарні. Фото: theukrainians.org

Документ, авторами якого є майже 70 нардепів, зареєстрували у Верховній Раді у вересні поточного року. 

Автори кажуть, що зараз в законодавстві немає навіть визначення “психічне здоров’я” та не закріплено взаємодію різних органів у цій сфері. Відповідні зміни треба внести й для процесу євроінтеграції, бо ЄС має низку актів, що регулюють опіку щодо ментального здоров’я.

Цікаво, що майже половину із європейських актів ухвалили торік, що може свідчити про посилену увагу до цієї проблеми у ЄС.

Турбота про ментальне здоров’я громадян впливає на різні сфери життя, зокрема, на економіку. Так, за моделлю Світового Банку, про яку розповідають автори у пояснювальній записці, один долар, інвестований у турботу про психічне здоров’я, принесе два долари у бюджет, після відновлення продуктивності людини.

Законопроєкт №12030, якщо його ухвалять, між іншим, має змінити таке: 

  • розподілити повноваження між держустановами, неурядовими організаціями та приватним сектором, що опікуються психічним здоров’ям; 
  • ввести єдину термінологію, стандартизувати послуги й визначити мультидисциплінарний підхід, як найкращий; 
  • гарантувати право на якісні та доступні послуги, а також захистити персональні дані пацієнтів; 
  • увести сертифікацію навчання спеціалістів у сфері психічного здоров’я, а також унормувати їх безперервне навчання;
  • стимулювати роботу організацій, що займаються саморегуляцією сфери;
  • впровадити інноваційні методи та наукове підґрунтя для ефективної підтримки системи; 
  • встановити міжнародні стандарти та запровадити систему нагляду за якістю роботи фахівців.

Серед змін також є згадка про трудову сферу. Так, роботодавців хочуть зобов’язати створювати служби охорони психічного здоров’я на підприємствах та політику або план захисту й зміцнення такого здоров’я на робочому місці. 

Ілюстраційне зображення. Пацієнт сидить у коридорі психіатричної лікарні в Краматорську. Фото: AP Photo / Vasilisa Stepanenko

Урядовці, коментуючи законопроєкт, кажуть, що одне з головних його завдань зробити так, щоб сфера турботи про ментальне здоровʼя не обмежувалась медичною галуззю. 

“Це – не лише психіатри та медицина, а окрема соціально важлива галузь”, – додають у МОЗ. 

Нині про строки можливого розгляду документа у парламенті нічого не відомо. 

Нагадаємо, що цьогоріч уряд схвалив новий порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарах. Посадовці впровадили зміни, щоб допомогти людям позбутися страху звертатися по допомогу, який є частиною памʼяті про радянські методи каральної психіатрії.

Такий страх може бути пов’язаний не лише з радянською історією, бо в незалежній Україні лікарню, де продовжували застосовувати “каральну психіатрію”, закрили лише 2018 року. 

Нині по психологічну допомогу звертається лише один з півсотні українців. Водночас експерти ВООЗ оцінюють у 10 мільйонів кількість тих, кому через війну загрожує гострий стрес, тривога, депресія, вживання психоактивних речовин і посттравматичний стресовий розлад.

Фотографія обкладинки: Larysa Kurashyna/Pact

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter