Без ґрат на вікнах та з вільним часом: уряд схвалив порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарах

Дата: 06 Березня 2024
A+ A- Підписатися

Кабінет Міністрів затвердив підготовлений ще торік порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах. 

Про це розповіли в уряді. 

Фото: theukrainians.org

Порядок, судячи зі слів посадовців, змінили вперше за понад два десятки років. Готували його з огляду на міжнародні стандарти допомоги та пріоритет прав і гідності людини.

Нові правила мають підвищити ефективність діагностики, лікування та профілактики, а стосуються як безпосередньо комунікації пацієнтів з персоналом, так і умов, у яких їм доводиться бути. 

До прикладу, згідно з новими правилами, двері в палати та приміщення заборонено закривати, не можна вішати на вікна ґрати, а вхід та вихід назовні має бути вільним з урахуванням вимог громадської безпеки вночі. Персонал стаціонару не може перебувати поряд, коли пацієнт спілкується з відвідувачами. 

Також пацієнти мають право спілкуватися мобільним телефоном та в мережі (за власний кошт) з урахуванням порядку дня. Щодо порядку, то він має передбачати щонайменше вісім годин для сну та не менш ніж дві години вільного часу. Підготовлений керівником розпорядок дня має з’явитися на офіційному сайті кожного закладу. 

Діагноз лікарі можуть ставити виключно згідно з Міжнародною класифікацією хвороб, травм та причин смерті. 

Детальніше з новим порядком можна ознайомитися за посиланням

Урядовці зазначають, що змінами хочуть допомогти людям позбутися страху звертатися по допомогу щодо ментального здоров’я. Цей страх, на їхню думку, є частиною памʼяті про методи каральної психіатрії, що “діяли в Радянському Союзі і які стають ще більш жорстокими в сучасній Росії”.

В Україні лікарню, де й після розвалу СРСР продовжували застосовувати “каральну психіатрію”, закрили лише  2018 року. 

Нагадаємо, що торік серед українців запит на психологічну допомогу збільшився майже вдвічі. Із 2022 року від 30 до 60% усіх звернень до лікарів були пов’язані саме зі скаргами на ментальне здоров’я. 

По психологічну допомогу звертається лише один з пів сотні, втім експерти ВООЗ оцінюють кількість українців, яким через війну загрожує гострий стрес, тривога, депресія, вживання психоактивних речовин і посттравматичний стресовий розлад, у 10 мільйонів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter