ВООЗ: гендерний розрив у вживанні психоактивних речовин серед підлітків скорочується

Дата: 25 Квітня 2024
A+ A- Підписатися

У світі гендерний розрив у вживанні психоактивних речовин серед підлітків швидко скорочується. 

Про це розповіли у ВООЗ. 

Фото: Flicker

Історично вживання психоактивних речовин було більш поширеним серед хлопців, ніж дівчат. Нині до 15 років дівчата не тільки наздоганяють, а в деяких випадках і перевершують хлопців, наприклад, щодо використання електронних сигарет та вживання алкоголю. 

Експерти ВООЗ кажуть, що усунення історичних гендерних розривів у вживанні психоактивних речовин, особливо серед старших підлітків, потребує розробки нових стратегій боротьби. 

Попри деякі зміни, досі алкоголь є найуживанішою речовиною серед підлітків. Більша частина (57%) 15-річних принаймні один раз пробували алкоголь (56% хлопців і 59% дівчат) і майже 40% повідомили, що вживали алкоголь протягом останніх 30 днів (36% хлопців і 38 % дівчат). Приблизно 1 з 10 (9%) підлітків у всіх вікових групах стикався зі значним станом алкогольного сп’яніння – був п’яним принаймні двічі протягом свого життя. Цей показник, за словами дослідників, тривожно зростає з 5% у віці 13 років до 20% до 15 років. 

Цікавились дослідники й вживанням канабісу серед підлітків. Виявилось, що кількість споживачів серед підлітків зменшується: у 2018-му хоч раз вживали канабіс 14%, а нині – 12%. 

ВООЗ рекомендує, щоб зменшити вживання алкоголю, нікотину та тютюнових виробів, а також запобігти їх поширенню: 

  • підвищувати акцизи;
  • обмежувати доступності нікотину, тютюнових виробів і алкоголю, наприклад, через скорочення годин або місць продажу, а також дотримання мінімального законного віку для придбання таких продуктів;
  • заборонити всі ароматизатори, включаючи ментол і синтетичні аналоги ментолу, у всіх нікотинових і тютюнових виробах; 
  • повністю заборонити рекламу, просування та спонсорство в основних і соціальних медіа.

Нагадаємо, що один з п’яти дорослих у світі вживає тютюн, що менше, ніж у 2000-му. При цьому в Україні 30% людей вживають тютюнові або нікотинові вироби.

Фотографія обкладинки: Shutterstock 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter