За час великої війни поліція отримала 93 тисячі звернень щодо злочинів окупантів – радник Офісу віцепрем’єрки з євроінтеграції
За час повномасштабного російського вторгнення Національна поліція отримала понад 93 тисячі телефонних звернень від українців щодо злочинів окупантів російських окупантів. Частина з них стосувалася сексуального насильства.
Про це повідомив громадський радник Офісу віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної Сергій Ніжинський.
За його словами, злочини сексуального характеру часто трактують і розуміють тільки як відповідні дії, пов’язані з наругою.
“Насправді, коли під час виїзду з окупованої території відбувається примусове роздягання та огляд, це вже вважається елементом сексуальних злочинів. Тому що дуже часто були ситуації, коли військові примушували чоловіків, хлопчиків, дівчаток роздягатися на блокпостах з метою огляду. Це були мінус 13–14 градусів, мороз. І ці люди вимушені були виконувати ці накази”, – пояснив Ніжинський.
Крім того, такі дії він вважає знущанням і наругою, оскільки російські солдати фотографували українців, скидали відео в інтернет, надсилали своїм родичам у соціальних мережах.
Поліції також відомо, що були випадки зґвалтувань.
Ще один з видів сексуальних злочинів, якого зазнали деякі українці та українки, – це каліцтво та ураження геніталій електричним струмом.
“Також був примус до вступу в статевий звʼязок з іншою особою. Наприклад, коли це були окуповані села, окуповані місця, і люди були без їжі, без води. Вони не могли вийти навіть не те що в магазин, який не працював, а просто дійти до колодязя, набрати води. Їм забороняли. Або казали, вступайте з нами в статевий контакт, тоді ви отримаєте їжу чи ще щось”, – додав радник.
Загалом до Національної поліції надійшло 93 тисячі дзвінків, які правоохоронці скерували до відповідних центрів. Зокрема, громадська організація “Ла Страда” та Гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей систематизують ці злочини.
Понад 200 справ офіційно верифікував і передав до суду Офіс генерального прокурора. Ніжинський підкреслив, що злочини сексуального характеру не мають терміну давності.
Водночас постраждалим від сексуального насильства з боку окупантів надається різноманітна допомога.
“Нині в Україні діють соціальні центри, створені коштом міжнародних організацій, зокрема ООН. Це 11 центрів, які зʼявилися протягом року. І це такий хаб, де людина навіть без звернення до правоохоронних органів може отримати допомогу – гуманітарну, медичну, юридичну, психологічну. До того ж ми зараз ще в законодавстві просимо максимально робити це конфіденційно. Центри це роблять конфіденційно”, – підсумував Ніжинський.
Нагадаємо, що 11 серпня 2023 року на сайті проєкту “Север.Реалии” російської служби Radio Free Europe / Radio Liberty вийшов матеріал російської журналістки Ірини Новак “Предал семью – предаст и родину. Российские военные изменяют женам на фронте”. На переконання українських правозахисників та медіаспільноти, у ньому виправдовується сексуальне насильство під час війни.
Обурені матеріалом українські правозахисні та медійні організації виступили із заявою, в якій нагадали авторці, що будь-які сексуальні дії російських військових щодо жителів окупованих територій не можуть містити згоди та розглядатись як стосунки.
Згодом проєкт “Север.Реалии” видалив цю статтю.