Чехія готує програму добровільного повернення українських біженців на батьківщину
Влада Чехії готує спеціальну програму з надання українцям допомоги з добровільним поверненням додому. Зокрема, передбачається, що проєкт покриє частину їхніх витрат та надасть іншу допомогу тим, хто повертатиметься до України.
Про це повідомляє Radio Prague International.
Проєкт шостої поправки до закону, відомого як lex Ukrajina, що стосується прав та обов’язків українських біженців у Чеській Республіці, передбачає виділення коштів на допомогу в добровільному поверненні додому. Водночас поправка також має продовжити на надання тимчасового захисту, а саме – до кінця березня 2025 року.
“Необхідно реагувати на дедалі більший попит іноземців на допомогу в поверненні до України. Хоча ситуація в Україні багато в чому незадовільна, доречно запропонувати допомогу тим, хто зацікавлений у поверненні”, – заявили ініціатори поправки.
Вони також зазначають, що розвиток подій в Україні не вказує на те, що повномасштабна війна незабаром закінчиться і біженці спокійно зможуть повернутися додому.
Станом на кінець минулого тижня, за даними МВС Чехії, у країні перебували 360,9 тисячі українських біженців з візами тимчасового захисту, більшість із них – жінки та діти.
Управління Верховного комісара ООН у справах біженців закликало країни, що приймають, не примушувати біженців до повернення на батьківщину.
Нагадаємо, що на початку червня в соцмережах вибухнув скандал через булінг чеськими дітьми дівчинки з України. Під час шкільної екскурсії однокласники української дівчинки Поліни почали цькувати її, запитуючи, чи вона не росіянка. Коли дівчинка сказала, що вона з України, діти плюнули їй в обличчя. Вона записала це на відео, а її мати опублікувала запис у соцмережах.
Президент країни Петр Павел засудив знущання з дитини. Він наголосив, що проти насильства в школах загалом, але коли це стосується дитини, якій через війну довелося залишити дім і друзів, це “особливо ганебно”.
А на початку серпня в ресторані CottonClub Brandýs, що розташований у чеському місті Брандис-над-Лабем-Стара-Болеслав, офіціант увімкнув гімн Росії та звук сирени, коли в закладі перебувала біженка з України. Після того як дівчина поширила цю інформацію в тіктоці, власник закладу перепросив та звільнив співробітника.