Понад 13 тисяч лікарів “первинки” можуть тепер надати психологічну допомогу

Дата: 06 Липня 2023
A+ A- Підписатися

Сертифікат про успішне проходження курсу із ведення поширених психічних розладів успішно пройшли майже 28 тисяч українських медичних працівників, з яких понад 13 тисяч – лікарі “первинки”.

Про це розповіли в уряді. 

Ілюстраційне зображення. Фото: pscentre.org

Курс запустили у грудні минулого року.

Наразі безоплатно отримати базову психологічну допомогу можна у сімейного лікаря чи педіатра в одному з 533 закладів первинної медичної допомоги, що підписали контракт з НСЗУ. У разі ретельнішої терапії ніж та, яку може надати сімейний лікар, пацієнта скеровуватимуть до вузьких спеціалістів.

“Сімейний лікар – це лікар, якому довіряє переважна більшість українців. Це найближчий до пацієнта медик. Саме тому людям психологічно комфортніше звертатися до нього”, – каже міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко

За даними урядовців, лише на Дніпропетровщині вже майже 4 тисячі пацієнтів скористалися послугами психологічної допомоги у сімейного лікаря. 

Окрім стаціонарних закладів, в Україні також працюють 70 мобільних мультидисциплінарних команд, що опікуються 3,5 тисячі пацієнтів з психічними розладами, серед яких ветерани із тяжким перебігом посттравматичного стресового розладу (ПТСР), а також діти.

За даними Центру громадського здоров’я, симптоми ПТСР виявляють у 60–80% військовослужбовців, які були очевидцями загибелі побратимів чи мирного населення або бачили тіла померлих. 

Групова сесія психологічної допомоги в Україні. Фото: msf-me.org

“Вплив повномасштабної війни відчуває кожен… Поширеність психічних розладів в таких умовах зростає вдвічі. На сьогодні великою проблемою є стигма, яка оточує тему психічних порушень. Часто це стає перешкодою для своєчасного звернення по допомогу. Йдеться не лише про стигму серед пацієнтів, але і про стигму серед тих, чия робота полягає у впровадженні послуг з психічного здоров’я. Стигма – це бар’єр. Його потрібно руйнувати”, – зазначає Ляшко. 

Торік експерти ВООЗ оцінювали кількість українців, яким через війну загрожує гострий стрес, тривога, депресія, вживання психоактивних речовин і посттравматичний стресовий розлад, у приблизно 10 мільйонів. Соціологам же під час опитувань про погіршення власного психологічного стану вже говорять більш ніж половина респондентів.

Нагадаємо, що стежити за своїм психологічним станом українцям мають допомагати спеціальні амбасадори. За планом урядовців, в Україні має з’явитись суспільство, де всі люди незалежно від професії можуть піклуватися про свій психологічний стан, а також пояснити іншим, як це зробити.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter