“Страта” в Макіївці: ролики верифікували за допомогою супутника, але факт “страти” так і не підтвердили
Опубліковані нещодавно ролики, на яких нібито зафіксовано страту українськими військовими російських полонених, змогли верифікувати за допомогою супутникових знімків, однак факт “розстрілу” досі не встановлено, так само як і не встановлено деталей того, що відбувалося незадовго до смерті російських військовослужбовців.
ZMINA зібрала все, що нині відомо.
Знятий, ймовірно, з дрона ролик, на якому видно тіла 12 російських військових на території деокупованої Макіївки на Луганщині, вперше з’явився в телеграм-каналі “Оперативний ЗСУ”, який не є офіційним акаунтом ЗСУ. Опублікували його 13 листопада.
16 листопада на Військовому телебаченні вийшов репортаж кореспондента Олександра Соловія зі звільненого населеного пункту. У ролику можна побачити тіла російських військових, яких журналіст називає найманцями ПВК “Вагнер”. Незадовго до цього російські телеграм-канали писали про те, що біля Макіївки росіяни зазнали дуже великих втрат.
Уже 18 листопада посадовці в Росії, російські мілітаристські телеграм-канали та так звані “воєнкори” активно почали розповсюджувати опубліковане раніше дрон-відео, а разом з ним ще одне, на якому українські військові беруть у полон окупантів.
На ролику росіянам, які перебувають у дворі, наказують виходити по одному зі споруди поруч і здаватися в полон. Один з українських військовослужбовців наближається до будівлі зі зброєю, а інші прикривають його.
Коли 10 росіян вийшли з будівлі, то бійці ЗСУ запитали, чи всі вийшли. У цей момент один з тих, хто здався в полон, обертається, з будівлі виходить ще один окупант та, ймовірно, відкриває вогонь.
Наприкінці ролика чутно звуки пострілу, але сам ролик обривається. На кадрах, знятих, ймовірно, з дрона, видно лише тіла росіян, але те, що відбувалось у проміжку між цими двома моментами, невідомо.
Російські посадовці, коментуючи відео, одразу звинуватили українських військових у воєнному злочині, а саме в страті полонених. Розповідаючи про це, вони збрехали, що самі утримують українських військовополонених відповідно до норм Женевської конвенції, але протилежне доводять зафіксовані ООН факти.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, реагуючи на ролик, зазначив, що ймовірна ліквідація російських військовослужбовців могла бути відповіддю на їхній воєнний злочин, а саме на віроломство.
Його заборонено статтею 37 додаткового протоколу №1 до Женевських конвенцій 1949 року. Як приклади віроломства там наводять:
- симулювання наміру вести перемовини під прапором перемир’я або симулювання капітуляції;
- симулювання виходу зі строю внаслідок поранень чи хвороби;
- симулювання володіння статусом цивільної особи або некомбатанта;
- симулювання володіння статусом, що надає захист, шляхом використання знаків, емблем або форменого одягу Організації Об’єднаних Націй, нейтральних держав або інших держав, які не є сторонами, що перебувають у конфлікті.
“Єдиною причиною загибелі російських військовослужбовців на території Україні є злочинна політика Російської Федерації, яка розпочала необґрунтовану геноцидну війну проти українського народу. Не дивно, що такі “вкиди” зі звинуваченнями відбуваються на фоні звільнення Херсона і викриття тисяч нових фактів воєнних злочинів Кремля”, – каже Лубінець.
Про те, що дії українських військових можуть не бути воєнним злочином, каже й опитана журналістами видання The New York Times експертка з воєнних злочинів Іва Вукусич. Видання змогло підтвердити за допомогою супутникових знімків, що ролики зняли в Макіївці, але не змогло встановити, що відбулось у проміжку між намаганням взяти в полон росіян та їхньою ліквідацією.
Про ймовірне віроломство тих, кого намагалися полонити українські військові, каже й засновник Conflict Intelligence Team (CIT) Руслан Левієв, додаючи, що, на його думку, на ролику зафіксували воєнні злочини з обох боків.
Інша опитана The New York Times медична експертка Рохіні Хаар зауважила, що на відео в росіян простріляні голови, що може свідчити про воєнний злочин.
Нині ролики вивчають в Управлінні Верховного Комісара ООН з прав людини. Про перевірку розповіла й віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина. Вона також сказала, що українські військові не зацікавлені в страті росіян, оскільки мають прямий наказ взяти “якнайбільше військовополонених” для обміну.
“Кожен потенційно страчений російський солдат – це українець, якого не можна обміняти, тому тут немає жодної логіки”, – додала вона.
Ще влітку монітори ООН повідомляли, що під час конфіденційних інтерв’ю отримали інформацію про випадки, коли українські військовослужбовці нібито вбивали поранених та осіб hors de combat і , а також військовополонених. Проте жодних підтверджень цих інцидентів тоді не наводили.
В Офісі президента, відповідаючи тоді на ці та інші твердження, казали, що ставити жертву та агресора в один ряд – це розмивання відповідальності та зміщення фокуса з основної проблеми.
Нагадаємо, що отримані в конфіденційних інтерв’ю з військовополоненими, а також свідками та родичами військовополонених дані свідчать – у російському полоні українських військових катують.