У Козачій Лопані знайшли братську могилу
У селищі міського типу Козача Лопань на Харківщині виявили братську могилу.
Про це розповів начальник Національної поліції України Ігор Клименко.
Населений пункт росіяни окупували у перший день повномасштабного вторгнення, й після звільнення від загарбників 11 вересня там почали знаходити катівні, зокрема на вокзалі, в одному з магазинів та у райвідділі.
Людей із проукраїнською позицією, волонтерів, військових та заможних окупанти викрадали. Деяких, як казали місцеві, під тиском і катуваннями змушували переписувати майно на третю особу, а частину насильно вивезли до Росії.
За словами Клименка, найближчим часом до виявленої братської могили у Козачій Лопані прибудуть спеціалізовані слідчо-оперативні групи для проведення необхідних дій. Щодо того, скільки може бути поховано людей у могилі, начальник Нацполіції нічого не сказав.
Внаслідок контрнаступу українських військових на Харківщині звільнили понад 8,5 тисячі квадратних кілометрів території з понад 400 населеними пунктами. Після деокупації почали відкриватись наслідки дій росіян на захоплених територіях.
До прикладу, влада міста Ізюм каже, що населений пункт став місцем масового терору. Там вже знайшли одну братську могилу, але посадовці кажуть, що у регіоні є ще декілька подібних поховань.
Напередодні створена у травні комісія ООН з розслідування порушень в Україні встановила – Росія вчиняє на окупованих територіях воєнні злочини. Слідчі задокументували, зокрема, чимало випадків сексуального насильства, а вік жертв коливався від чотирьох до 82 років.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.
Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.
Фотографія обкладинки: AP