Російські військові зруйнували на Чернігівщині 3,7 тисячі будівель, більшість із яких – житлові
Унаслідок обстрілів російських військових на Чернігівщині загалом зруйнованими залишилися 3,7 тисячі будівель.
Про це повідомив очільник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус.
Більшість зі зруйнованих будівель, а саме 3,4 тисячі – це житловий фонд. У деяких населених пунктах, наприклад у селі Бакланова Муравійка, після обстрілів росіян майже не залишилося вцілілих будинків.
“Ворог прицільно бив саме по житлових будинках”, – каже Чаус.
Значних руйнувань зазнали й дороги, а тому підвіз та комунікацію нині проводять лише одним шляхом, який мали ремонтувати в межах урядової програми.
“Про капітальний ремонт тепер не йдеться, робимо поточний”, – зазначає посадовець.
Також із двох десятків мостів, що були зруйновані в регіоні росіянами, нині змогли відновити вісім. На завершення облаштування тимчасових об’їздів, за словами Чауса, знадобиться ще чотири-п’ять місяців: “Після спаду води на річці Десна працюватимемо над відновленням мосту в Чернігові, який розбомбила російська авіація”.
Остаточно збитки, завдані Чернігівщині, досі не підрахували, зокрема це стосується непрямих збитків – неотриманих прибутків, втрачених технологій, закриття бізнесу.
Загалом в Україні російські військові зруйнували та пошкодили понад 32 мільйони квадратних метрів житла, а збитки, завдані інфраструктурі, згідно з підрахунками дослідників аналітичного центру при Київській школі економіки KSE Institute, сягнули вже 97,4 мільярда доларів, або 2,9 трильйона гривень.
ZMINA раніше розповідала, як діяти, якщо окупанти розбомбили ваше майно, зокрема нежитлове.
Держава пообіцяла побудувати для українців, які втратили домівки через війну, тимчасове житло в десяти регіонах. Про початок такого будівництва повідомили, зокрема, у Харкові.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів Коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.
Фотографія обкладинки: Marian Kushnir