У Маріуполі в одній будівлі окупанти облаштували фільтраційний табір, штаб та пункт видавання “допомоги”
У Маріуполі російські військові відкрили новий центр фільтрації містян.
Про це розповів радник міського голови Петро Андрющенко.
Новий фільтраційний пункт облаштували в будівлі торговельного центру “Метро”.
Разом з пунктом російські військові розташували там свій штаб, пункт видавання “гуманітарної допомоги”, а раніше Андрющенко розповідав і про розміщення в цьому районі імпровізованого моргу, куди містяни змушені нести тіла загиблих родичів, щоб поховати їх безоплатно. Задля цього людям доводиться вистоювати чергу та на камеру говорити, що смерть людини настала внаслідок дій українських військових.
Фільтрацію в новому пункті разом з російськими силовиками з ФСБ проводять так звані “державні волонтери”. Андрющенко опублікував ролик, зафільмований, вочевидь, одним з таких.
“Так “Метро” виглядає зсередини – пункт приймання біженців. Тут проходять огляди осіб, тут же вони отримують першу якусь ідентифікацію, аж до дактилоскопії. Тут же вони відповідають на питання про причетність до військових формувань України. Якщо це підтверджується, то йдуть на фільтрацію й з ними відбуваються подальші слідчі дії”, – розповідає молодик на відео.
Відомо, що російські військові відвезли до фільтраційних таборів, що поблизу Маріуполя по лінії Мангуш – Нікольське – Ялта, десятки тисяч людей, переважно чоловіків. Повний список фільтраційних пунктів Донецькій області нещодавно публікував Андрющенко.
Близько двох тисяч людей тримають у школі села Безіменне та клубу села Козацьке Новоазовського району Донеччини. Туди відправили всіх чоловіків з районів Гугліно, Мирний та Волонтерівка.
Ті, хто пройшов “фільтрацію, розповідали, що зазвичай людину заводять у кімнату, де її допитують декілька осіб одночасно, беруть відбитки пальців, шукають ім’я у пошуковиках, перевіряють соцмережі, можуть також питати про ставлення до зовнішньої політики Росії. Інколи ці допити проводять бойовики так званої “ДНР”.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів Коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.