“Можуть несподівано крикнути “Слава Україні!”: маріупольці розповіли, як відбувається фільтрація 

Дата: 18 Травня 2022
A+ A- Підписатися

В окупованому російською армією Маріуполі з квітня створено та впроваджено систему “фільтрації”. Жителі, які ще залишаються в місті та бажають пересуватися між районами, мають її проходити: людей розпитують про їхнє ставлення до політики Росії, перевіряють телефони, а маленький жовто-синій прапорець на аватарці у фейсбуці вважають злочином, за який можна розстрілювати.

Про це пише “Радіо Свобода” з посиланням на головну редакторку маріупольського порталу 0629.com.ua Анну Романенко. Вона збирає та публікує свідчення маріупольців, яким вдалося поїхати з міста.

Фото з телеграм-каналу АндрющенкоLive

Рано чи пізно окупанти хочуть через “фільтрацію” пропустити всіх людей Маріуполя, вважає Романенко:

“Зрозуміло, з яких причин це їм потрібно, – вони хочуть контролювати, мати перелік осіб та даних про тих, хто залишається: хто вони, де вони, які мають зв’язки, які мають погляди. Так вони поповнюють списки неблагонадійних, тобто тих, хто просто прихильно ставиться до суверенітету України – це вже злочин з їхньої точки зору”.

Утім, є можливість обійти “фільтрацію”, в цьому допомагає корупція в лавах російських окупантів.

Суми називають різні, залежно від “апетитів” окремих осіб, сказала Романенко:

“Я чула від 500 до 1500 грн з особи за те, щоб не проходити “фільтрацію”. Є також водії, які погоджуються вивозити людей теж за гроші повз “фільтраційні” табори. Тобто вони не беруть грошей за ту фальшиву довідку про “фільтрацію”, вони просто вивозять людей якимось чином. Можливо, є домовленості на блокпостах. Людей, які сідають у такий мікроавтобус, не питають, звідки вони їдуть. Це теж коштує грошей, називають від 1500–2000 до 3000 тисяч гривень з людини”.

Є водночас і “люди, які допомагають знайти інших людей”, а ті вивозять з міста, оминаючи фільтраційні табори.

Під час “фільтрації” людину заводять у кімнату, де її допитують декілька осіб одночасно. Спочатку беруть відбитки пальців і видають довідку про те, що людина пройшла процедуру дактилоскопії. 

Особливо прискіпливо, розповіла Романенко, ставляться до молодих людей.

“Паралельно з тим, коли окремі особи шерстять твої соцмережі й роблять запит у Google, щоб подивитися, в якому контексті згадують твоє прізвище та ім’я, інші люди ведуть особистий допит. Питають про зв’язки, про ставлення до зовнішньої політики Російської Федерації, питають, “чи багато нацистів було в Маріуполі”, можуть несподівано крикнути “Слава Україні!” і дивляться на твою миттєву реакцію. Там працюють і психологи, і ефесбешники”.

Редакторка зазначила, що коли допит ведуть “деенерівці”, а не росіяни, то зазвичай це відбувається в більш нелюдяний спосіб. 

Романенко пригадала історію єврейської жінки 60 років, яка через свої погляди не змогла видалити у фейсбуці аватарку з українським прапорцем. Розуміючи небезпеку, жінка взяла старий телефон своїй матері й пішла з ним на “фільтрацію”.

“У тому телефоні не було соцмереж і взагалі виходу в інтернет, але це не завадило окупантам. Вони розшукали її ім’я та прізвище у фейсбуці самі й побачили там український прапорець. Її ледь не розстріляли! Їй тикали автоматом у живіт, і це було просто знущання. За жінку вступилася єврейська громада… Допомогло це і її поважний вік”, – розповіла редакторка. 

Нагадаємо, що окупований Маріуполь з метою нібито відновлення можуть віддати під “шефство” кадирівців – для залякування та придушення потенційного спротиву. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter