Наслідки зупинення членства Росії в Раді Європи та як ними скористатися Україні

Дата: 18 Березня 2022 Автор: Олександра Матвійчук
A+ A- Підписатися

16 березня 2022 року Комітет Міністрів Ради Європи прийняв рішення про зупинення членства Російської Федерації в Раді Європи. Раніше рішення про це прийняла Парламентська Асамблея Ради Європи. Важливо підкреслити, що мова йде про виключення Росії з Ради Європи внаслідок вчинення дій, несумісних зі Статутом організації, а не начебто добровільний вихід Росії з організації.

Які найголовніші наслідки такого рішення?

1. Усі представники Росії в статутних органах Ради Європи втрачають повноваження і не можуть у подальшому брати участь у їхніх засіданнях. Йдеться серед багатьох інших, про Комітет Міністрів, Парламентську Асамблею Ради Європи та інші.

2.Росія обіцяє денонсувати усі договори, підписані та ратифіковані Російською Федерацією в рамках Ради Європи, а це понад 200 міжнародних договорів, що стосуються багатьох питань прав людини, а також демократичного урядування, зокрема, це стосується й питання визнання дипломів університетів тощо.

3.Російська Федерація збирається денонсувати Європейську Конвенцію про захист прав людини і відповідно вийти з під юрисдикції Європейського суду з прав людини. Вона це ще не зробила, але такі дії очікуються в наступні дні.

Після того як Росія денонсує Конвенцію з прав людини, відбудуться такі речі.

1.Денонсація Конвенції набирає чинності через 6 місяців після подання такої заяви країною, тобто не раніше вересня 2022 року.

2.Європейський суд з прав людини має компетенцією вирішувати справи по усіх заявах, що надійдуть до цього моменту щодо випадків, котрі виникли до моменту денонсації Конвенції.

3.Громадяни України та Україна мають право подавати нові заяви проти РФ до Європейського суду з прав людини до вересня 2022 року.

Тому ми радимо українцям фіксувати порушення своїх прав, зокрема, що стосуються вбивств, викрадень, катування та жорстокого поводження, знищення майна тощо, та подавати відповідні заяви до Європейського суду з прав людини.

Європейський суд з прав людини визначив пріоритетними справи проти Російської Федерації, щоби швидше розглянути усі наявні справи, але очевидно, що їх розгляд триватиме довше ніж до вересня 2022 року.

Якщо ЄСПЛ визнає, що РФ повинна сплатити грошову компенсацію громадянам України чи Україні, то РФ доведеться сплатити всі визначені судом суми або вона може зіткнутися з арештом власного майна за кордоном.

Пам’ятка підготовлена Центром громадянських свобод

На фото обкладинки голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter