Фейк, поширений, щоб спровокувати конфлікт, – поліція Волині щодо відео, на якому роми нібито б’ють військових
14 жовтня в низці телеграм-каналів поширювали відео, на якому роми нібито б’ють ветеранів АТО. Поліцейські Волині під час розслідування дійшли висновку, що воно є заздалегідь підготовленим фейком, поширеним, щоб спровокувати конфлікт усередині українського суспільства.
Про це повідомляють у Секторі комунікації поліції Волинської області.
Так, ідеться, що 15 жовтня поліція проводила перевірку поширеного на окремих інтернет-ресурсах відео, де невідомі “б’ють та нецензурно ображають двох людей, одягнених у військову форму”.
Саме відео напередодні, у День захисників та захисниць України, поширили в низці телеграм-каналів, зокрема праворадикальних. Там зазначили, що це ймовірна помста за те, що ромів змусили на колінах вибачатися через побиття ними ветерана АТО в місті Торчин Волинської області на початку жовтня.
“Ви що творите, ходите натовпом людей б’єте? На коліна! Це тобі не схід… Одягнули форму і все, думаєте? Буду знаходити вас та вбивати”, – вигукує чоловік на записі. Він також рясно використовує ненормативну лексику та, ймовірно, говорить деякі фрази ромською.
Окремі ЗМІ подали новину щодо інциденту та вказували, що він стався в Луцьку чи на Волині.
Водночас поліція це заперечила, оскільки не виявила схожих інцидентів в області. За фактом інциденту почали додаткову перевірку. Згодом правоохоронці встановили, що першоджерелом поширення відео є фейкова сторінка у фейсбуку реального громадянина України. Той її, однак, не створював. Це, за інформацією правоохоронців, зробили невідомі особи 10 вересня 2021 року:
“Під час реєстрації користувач вказав контактний телефон одного з мобільних операторів, що діє на території так званої “ДНР” (“Донецької народної республіки”). Допис користувач розмістив близько 18:00 14 жовтня. А вже близько 21-ї години відео з’явилося на популярному столичному телеграм-каналі. Як повідомили в адміністрації цього ресурсу, відео їм надіслала невідома особа. Після розміщення на телеграм-каналі з фейкової фейсбук-сторінки відео зникло”.
Поліцейські також опитали осіб, які поширили відео, встановили хронологію його поширення та першоджерело, дійшовши в такий спосіб висновку, що воно є заздалегідь підготовленим фейком.
Поширенням такого змонтованого відео зловмисники, ймовірно, мали на меті спровокувати конфліктну ситуацію всередині українського суспільства, вважають правоохоронці.
Нагадаємо, в Ірпені, що в передмісті Києва, 17 жовтня близько сотні представників праворадикальних та націоналістичних організацій вийшли на акцію протесту проти ромів, які живуть у місті. Її спричинив напад двох неповнолітніх ромів на 22-річного волонтера, що допомагає українській армії. Від учасників події, зокрема, лунали дискримінаційні висловлювання та заклики до насильства стосовно ромського населення в разі, якщо нападники на “колінах не вибачаться перед потерпілим та українським народом”.