“Єврооптимісти” вимагають від Парубія розглянути законопроект, який виправляє судові помилки
Міжфракційне об’єднання “Єврооптимісти” вимагає від голови Верховної Ради Андрія Парубія включити у порядок денний законопроект №2033а, який має виправити судові помилки у справах довічно засуджених.
“З 2010 року в Україні відсутня будь-яка правова процедура перегляду кримінальних справ, у яких винесено несправедливий, помилковий або незаконний вирок. Законопроект №2033а допоможе встановити справедливість та переглянути незаконні вироки, винесені з порушеннями процесуальних норм – на основі свідчень, отриманих під тортурами, без забезпечення права на захист та інших порушень прав людини”, – йдеться у зверненні народних депутатів.
Вони шкодують, що трагічна смерть несправедливо засудженого до довічного ув’язнення Олександра Рафальського, що викликала резонанс та стурбованість міжнародної спільноти, зокрема Ради Європи та спеціалізованих органів ООН, не стала каталізатором схвалення цього законопроекту.
Проект внесення змін до чинного Кримінального процесуального кодексу запропонували у 2015 році, однак він так і не набув законної сили через те, що його не ставили на голосування у другому читанні.
“Єврооптимісти” наголошують, що цей документ не звільняє всіх засуджених за вчинення кримінального злочину, а лише надає можливість переглянути їхні справи відповідно до загальноприйнятих прав людини.
Вони нагадують, що у 2012 році парламент ухвалив Кримінальний процесуальний кодекс, який унеможливлює для судів приймати докази, отримані незаконно.
“Однак норми цього кодексу використовують лише у нових провадженнях, а засуджені до 2012 року позбавляються права на справедливий перегляд справи і втрачають фізичне та моральне здоров’я за ґратами. Таке вибіркове застосування права суперечить Європейській конвенції про права людини, стороною якої є Україна”, – наголошують народні депутати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вісім історій свавільно засуджених: Без права на виправлення помилок
Позафракційний народний депутат Віктор Чумак вважає, що документ не ухвалюють у другому читанні, бо він вимагатиме покарання службовців, відповідальних за ухвалення незаконних рішень стосовно незаконно засуджених до довічного ув’язнення українців. Про це він заявив на брифінгу у Верховній Раді.
“Якщо ми, післямайданівська влада, прийшли у Верховну Раду, то наш святий обов’язок був би в першу чергу дати шанс невинно засудженим довічникам довести, що у їхніх справах сталася судова помилка. Чого боятися?” – запитує у свою чергу народний депутат від партії “Народний фронт” Юрій Тимошенко.
Він також погодився з Віктором Чумаком, що законопроект підніматиме питання про відповідальність за тортури, які призвели до судових помилок.
“Посіпаки” роблять усе можливе, аби закон не був прийнятий. Бо якщо виявиться, що є невинно засуджені, то постане питання відповідальності для тих, хто засудив людей без вини до довічного, хто зробив свою блискавичну кар’єру, ламаючи кості та долі невинних, пакуючи їх у тюрми. А дехто навіть працює й суддею у Конституційному Суді”, – каже народний депутат.
Нагадаємо, до складу Верховного Суду увійшов Станіслав Голубицький, який у 2008 році засудив до довічного ув’язнення Володимира Панасенка за замах на вбивство директора ТзОВ “Шувар” у Львові Романа Федишина. Обвинувачення у цій справі ґрунтувалося на свідченнях виконавця вбивства Рудого О. М. На момент затримання він проходив лікування від алкоголізму в психіатричній лікарні, а під час розгляду справи в суді спростував свої свідчення з посиланням на тиск, який чинили на нього слідчі та працівники прокуратури під час допиту.
Сам суддя на співбесіді у Вищій кваліфікаційній комісії суддів (ВККС) назвав висновок Громадської ради доброчесності (ГРД) необ’єктивним. Він заявив, що Володимир Панасенко засуджений не лише за замах на вбивство директора, а й за вбивство неповнолітньої дитини, яка проходила поруч з машиною, що вибухнула. За його словами, у нього не було і немає жодних сумнівів у провині Володимира Панасенка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Похований за гратами: унікальна справа “довічника” Панасенка
Попри рішення ГРД ВККС затвердила кандидатуру Станіслава Голубицького на посаду судді Верховного Суду.